Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrząb gołębiarz

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub popielatoszare, oczy żółte, ogon długi z czterema pręgami, skrzydła krótkie. W Polsce dość pospolity, występuje w starszych drzewostanach. Poluje na polach graniczących i lasem. Żywi się gadami, ptakami, ssakami. Samica składa 3-5 jaj w gnieździe umieszczonym wysoko w koronie drzewa i wysiaduje je (głównie sama) przez 35-38 dni (samiec w tym czasie przynosi jej pożywienie). Pisklęta gniazdowniki opuszczają gniazdo po około 40 dniach. Jastrząb gołębiarz używany jest w sokolnictwie jako ptak łowczy.

Jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis) – ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, o długości ciała samca wynoszącej od 53 do 55 cm, a samicy od 60 do 63 cm, a rozpiętości skrzydeł odpowiednio między 101 a 103 cm oraz 116-120 cm. Charakteryzuje się brązowym lub popielatoszarym upierzeniem oraz żółtymi oczami. Posiada długi ogon z czterema pręgami i krótkie skrzydła. Jest to ptak stosunkowo pospolity w Polsce, występujący przede wszystkim w starszych drzewostanach oraz obszarach otwartych przylegających do lasu.

Jastrząb gołębiarz poluje głównie na gady, ptaki i ssaki. Samica składa zazwyczaj 3-5 jaj w gnieździe umieszczonym wysoko w koronie drzewa i wysiaduje je przez około 35-38 dni, przy czym samiec w tym czasie dostarcza jej pożywienie. Pisklęta gniazdowniki opuszczają gniazdo po około 40 dniach. Ze względu na swoje zdolności łowieckie, jastrząb gołębiarz jest wykorzystywany w sokolnictwie jako ptak łowczy.

Jako inteligentna i sprytna maszynka do polowania, jastrząb gołębiarz cechuje się wysoką szybkością i zwinnością. Jego upierzenie oraz ogon pełnią funkcję maskowania przed ofiarami, co ułatwia skuteczne polowanie. Jego naturalne zdolności sprawiają, że jest skutecznym drapieżnikiem w środowisku leśnym i otwartym.

Warto podkreślić także, że jastrząb gołębiarz stanowi istotny element ekosystemu leśnego, regulując populacje zwierząt będących jego ofiarą. Jest również obiektem zainteresowania naukowców zajmujących się badaniami nad zachowaniami i ekologią ptaków drapieżnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrząb gołębiarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jaźwiec

inaczej borsuk.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jucha

farba niedźwiedzia.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)