Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrząb gołębiarz

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub popielatoszare, oczy żółte, ogon długi z czterema pręgami, skrzydła krótkie. W Polsce dość pospolity, występuje w starszych drzewostanach. Poluje na polach graniczących i lasem. Żywi się gadami, ptakami, ssakami. Samica składa 3-5 jaj w gnieździe umieszczonym wysoko w koronie drzewa i wysiaduje je (głównie sama) przez 35-38 dni (samiec w tym czasie przynosi jej pożywienie). Pisklęta gniazdowniki opuszczają gniazdo po około 40 dniach. Jastrząb gołębiarz używany jest w sokolnictwie jako ptak łowczy.

Jastrząb gołębiarz jest ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Jego długość ciała wynosi od 53 do 63 cm, a rozpiętość skrzydeł od 101 do 120 cm. Upierzenie jastrzębia gołębiarza jest brązowe lub popielatoszare, a oczy żółte. Ogon ma cztery pręgi, a skrzydła są krótkie. Jest to ptak dość pospolity w Polsce, który występuje głównie w starszych drzewostanach i polach graniczących z lasem. Żywi się głównie gadami, ptakami i ssakami.

Samica składa 3-5 jaj w gnieździe umieszczonym wysoko w koronie drzewa i wysiaduje je (głównie sama) przez 35-38 dni (samiec w tym czasie przynosi jej pożywienie). Pisklęta gniazdowniki opuszczają gniazdo po około 40 dniach. Jastrząb gołębiarz używany jest również w sokolnictwie jako ptak łowczy.

Jastrząb gołębiarz jest bardzo inteligentnym i sprytnym ptakiem, który potrafi doskonale polować na swoje ofiary. Jego szybkość i zwinność sprawiają, że jest on bardzo skuteczną maszynką do polowania. Jego upierzenie i ogon służy mu do maskowania się przed ofiarami, co umożliwia mu skuteczną polowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrząb gołębiarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jelenina

dziczyzna z jeleni

jelonek

młody jeleń.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.