Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: język spustowy

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

Język spustowy to element broni palnej, który stanowi część mechanizmu spustowego. Jest to zazwyczaj metalowa dźwignia umieszczona w połączeniu z innymi elementami takimi jak sprężyny i mechaniczne zabezpieczenia. Język spustowy jest przeznaczony do obsługi przez strzelca, który poprzez naciskanie go palcem inicjuje proces oddania strzału.

W przypadku broni myśliwskiej lub sportowej, język spustowy może być wyposażony w dodatkowe regulacje pozwalające dostosować siłę potrzebną do oddania strzału oraz czułość spustu. Umiejętne operowanie językiem spustowym ma kluczowe znaczenie dla precyzji strzału i bezpieczeństwa podczas korzystania z broni palnej.

Język spustowy pełni istotną rolę zarówno podczas polowań, jak i treningów strzeleckich, dlatego jego właściwe zaprojektowanie oraz konserwacja mają kluczowe znaczenie dla efektywności oraz bezpieczeństwa użytkowania broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj język spustowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.