Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: janczarka

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

Janczarka to rodzaj strzelby myśliwskiej, która pochodzi z wschodu. Jest to broń o długiej lufie i zakrzywionej kolbie. Janczarka była popularna wśród myśliwych w Europie Środkowej i Wschodniej od XVIII do XIX wieku. Była używana do polowań na ptaki, zwierzęta i inne cele.

Konstrukcja janczarki jest bardzo charakterystyczna. Lufa jest długa i szeroka, co pozwala na precyzyjne strzelanie na duże odległości. Kolba jest zakrzywiona, aby ułatwić trzymanie broni podczas strzelania. Janczarki są również wyposażone w specjalny mechanizm spustowy, który umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie.

Janczarki są nadal używane przez myśliwych na całym świecie. Są one szczególnie popularne w krajach Europy Wschodniej, gdzie są często używane do polowań na ptaki i inne cele. Janczarki są również popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie są często używane do celów sportowych i rekreacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj janczarka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelenina

dziczyzna z jeleni

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jagnię

młody muflon.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jucha

farba niedźwiedzia.