Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: janczarka

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

Janczarka to rodzaj strzelby myśliwskiej, która pochodzi z wschodu. Jest to broń o długiej lufie i zakrzywionej kolbie. Janczarka była popularna wśród myśliwych w Europie Środkowej i Wschodniej od XVIII do XIX wieku. Była używana do polowań na ptaki, zwierzęta i inne cele.

Konstrukcja janczarki jest bardzo charakterystyczna. Lufa jest długa i szeroka, co pozwala na precyzyjne strzelanie na duże odległości. Kolba jest zakrzywiona, aby ułatwić trzymanie broni podczas strzelania. Janczarki są również wyposażone w specjalny mechanizm spustowy, który umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie.

Janczarki są nadal używane przez myśliwych na całym świecie. Są one szczególnie popularne w krajach Europy Wschodniej, gdzie są często używane do polowań na ptaki i inne cele. Janczarki są również popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie są często używane do celów sportowych i rekreacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj janczarka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelenina

dziczyzna z jeleni

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.