Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jasła

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

Jasło, inaczej zwane drabiną karmową, to urządzenie stosowane w łowiectwie do karmienia zwierzyny płowej. Składa się z kilku poziomo ułożonych szczebli lub półek, na których rozkłada się karmę dla zwierząt. Jasło może być montowane na drzewie, słupie czy specjalnej konstrukcji. Jego konstrukcja może być wykonana z drewna lub metalu.

Karmienie za pomocą jasła odbywa się w regularnych odstępach czasu, co umożliwia monitorowanie stanu i liczebności populacji dzikich zwierząt. Jest to istotne dla hodowli i zarządzania populacją, a także dla planowania polowań. Jasła mogą być wykorzystywane zarówno na terenach leśnych, jak i otwartych.

Karmienie przy użyciu jasła jest metodą kontrolowanego dostarczania pożywienia dla zwierzyny płowej, co ma wpływ na rozwój jej populacji oraz stan zdrowia. Ten sposób żywienia dzikich zwierząt jest powszechnie praktykowany przez myśliwych oraz służy utrzymaniu równowagi ekologicznej i zapewnieniu dobrej kondycji populacji dzikiej fauny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jasła w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.