Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jaźwiec

jaźwiec

inaczej borsuk.

Borsuk jest zwierzęciem nocnym, aktywnym głównie w godzinach wieczornych i nocnych. Jego szczególnie intensywne żerowanie przypada na godziny od 22 do 4 rano. W tym czasie borsuk wychodzi z nor i poluje na drobne kręgowce, jaja ptaków, owady, ślimaki, jagody, nasiona i kłącza. W dzień borsuk przesypia w swojej norze.

Borsuk jest zwierzęciem osiadłym - wybiera sobie określone miejsce i tam pozostaje przez całe życie. Jego terytorium może obejmować od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Borsuk jest samotnikiem i nie lubi towarzystwa innych osobników tego gatunku. Samce są bardzo agresywne wobec siebie nawzajem i często walczą ze sobą o terytorium.

Borsuk jest zwierzęciem łownym, poluje się na niego w jesieni. Jest to ważny element ekosystemu lasów, ponieważ reguluje liczebność drobnych gryzoni i innych szkodników leśnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jaźwiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jucha

farba niedźwiedzia.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jelonek

młody jeleń.