Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jaźwiec

jaźwiec

inaczej borsuk.

Borsuk, inaczej jaźwiec, jest gatunkiem łownym z rodziny łasicowatych (Mustelidae), charakteryzującym się długim ciałem o długości 61-72 cm, wysokością 30 cm i wagą 10-16 kg. Posiada silne kończyny, przy przednich łapach ma długie pazury, które służą mu do kopania nor. Jego szata skórna cechuje się srebrzysto-szarym wierzchem ciała oraz czarnym spodem, a na bokach głowy widoczna jest z daleka szeroka czarna pręga. Borsuk zamieszkuje lasy i remizy śródpolne, a spotykany jest również w obszarach górskich nawet do 3000 m npm.

To zwierzę nocne, aktywne głównie w godzinach wieczornych i nocnych, wychodzi z nor w poszukiwaniu pokarmu. Borsuk odżywia się zarówno pokarmem roślinnym (jagody, nasiona, kłącza), jak i zwierzęcym (drobne kręgowce, jaja ptaków, owady). Kopie obszerne nory, gdzie przesypia dzień oraz okres zimowy i rozmnaża się. Po około roku ciąży samica rodzi 3-4 młode.

Jako zwierzę łowne borsuk jest obiektem polowań jesienią. Jest istotnym elementem ekosystemu lasów, gdyż reguluje liczebność drobnych gryzoni i innych szkodników leśnych. Osiedla się w określonym miejscu przez całe życie od kilku do kilkudziesięciu hektarów terytorium i jest samotnikiem nieprzychylnym do towarzystwa innych osobników. Samce są bardzo agresywne wobec siebie nawzajem i nierzadko walczą o terytorium.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jaźwiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jagnię

młody muflon.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)