Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednorurka

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

Jednorurka to rodzaj broni myśliwskiej, charakteryzującej się posiadaniem tylko jednej lufy. Jest to typ śrutowej broni palnej, wykorzystujący amunicję śrutową. Zazwyczaj jest używana do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta, umożliwiając strzelanie zarówno z krótkich, jak i długich odległości. Dostępna jest w różnych rozmiarach i kalibrach, pozwalając myśliwym na dopasowanie broni do ich potrzeb.

Większość jednorurek ma lufy o długości od 18 do 30 cali, a kalibry od .410 do 12-gauge. Mogą być wyposażone w różne rodzaje celowników, takie jak celowniki optyczne lub celowniki laserowe. Ze względu na niewielką wagę i łatwość użycia, są bardzo popularne wśród myśliwych. Są również skuteczne przy strzelaniu do małych celów, takich jak ptaki lub inne drobne zwierzęta.

Jednorurki czasami uznawane są za mniej bezpieczną broń niż inne rodzaje broni myśliwskiej ze względu na mniejszy rozmiar oraz pojemność magazynka amunicji. Jednak z odpowiednim szkoleniem i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa jednorurka może być bezpiecznie używana podczas polowań.

Podsumowując, jednorurka to broń myśliwska o pojedynczej lufie, wykorzystywana głównie do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta z uwagi na swoją skuteczność na krótkich dystansach oraz możliwość dostosowania do różnych potrzeb myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednorurka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.