Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednorurka

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

Jednorurka to rodzaj broni myśliwskiej, charakteryzującej się posiadaniem tylko jednej lufy. Jest to typ śrutowej broni palnej, wykorzystujący amunicję śrutową. Zazwyczaj jest używana do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta, umożliwiając strzelanie zarówno z krótkich, jak i długich odległości. Dostępna jest w różnych rozmiarach i kalibrach, pozwalając myśliwym na dopasowanie broni do ich potrzeb.

Większość jednorurek ma lufy o długości od 18 do 30 cali, a kalibry od .410 do 12-gauge. Mogą być wyposażone w różne rodzaje celowników, takie jak celowniki optyczne lub celowniki laserowe. Ze względu na niewielką wagę i łatwość użycia, są bardzo popularne wśród myśliwych. Są również skuteczne przy strzelaniu do małych celów, takich jak ptaki lub inne drobne zwierzęta.

Jednorurki czasami uznawane są za mniej bezpieczną broń niż inne rodzaje broni myśliwskiej ze względu na mniejszy rozmiar oraz pojemność magazynka amunicji. Jednak z odpowiednim szkoleniem i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa jednorurka może być bezpiecznie używana podczas polowań.

Podsumowując, jednorurka to broń myśliwska o pojedynczej lufie, wykorzystywana głównie do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta z uwagi na swoją skuteczność na krótkich dystansach oraz możliwość dostosowania do różnych potrzeb myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednorurka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jelonek

młody jeleń.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.