Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jednorurka

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

Jednorurka to rodzaj broni myśliwskiej, charakteryzującej się posiadaniem tylko jednej lufy. Jest to typ śrutowej broni palnej, wykorzystujący amunicję śrutową. Zazwyczaj jest używana do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta, umożliwiając strzelanie zarówno z krótkich, jak i długich odległości. Dostępna jest w różnych rozmiarach i kalibrach, pozwalając myśliwym na dopasowanie broni do ich potrzeb.

Większość jednorurek ma lufy o długości od 18 do 30 cali, a kalibry od .410 do 12-gauge. Mogą być wyposażone w różne rodzaje celowników, takie jak celowniki optyczne lub celowniki laserowe. Ze względu na niewielką wagę i łatwość użycia, są bardzo popularne wśród myśliwych. Są również skuteczne przy strzelaniu do małych celów, takich jak ptaki lub inne drobne zwierzęta.

Jednorurki czasami uznawane są za mniej bezpieczną broń niż inne rodzaje broni myśliwskiej ze względu na mniejszy rozmiar oraz pojemność magazynka amunicji. Jednak z odpowiednim szkoleniem i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa jednorurka może być bezpiecznie używana podczas polowań.

Podsumowując, jednorurka to broń myśliwska o pojedynczej lufie, wykorzystywana głównie do polowań na ptaki i inne małe zwierzęta z uwagi na swoją skuteczność na krótkich dystansach oraz możliwość dostosowania do różnych potrzeb myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jednorurka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jagnię

młody muflon.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jelonek

młody jeleń.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.