Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębnik

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

Jastrzębnik to myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z użyciem jastrzębia. Jastrzębnik zajmuje się szkoleniem i wykorzystywaniem jastrzębia, ptaka drapieżnego, do polowania na inne ptaki i małe zwierzęta. Zadaniem jastrzębnika jest odpowiednie wyuczenie i utrzymanie jastrzębia w gotowości do skutecznego polowania. Wymaga to odpowiedniej hodowli, karmienia, ćwiczeń oraz szkolenia jastrzębia.

Proces szkolenia jastrzębia jest czasochłonny i wymaga cierpliwości ze strony jastrzębnika. Musi on nauczyć się, jak właściwie karmić i trenować ptaka, aby ten był w pełni sprawny do łowów. Oprócz tego, jastrzębnik musi opanować techniki uwalniania ptaka na ofiarę oraz jego przygotowania do powrotu do domu po udanym polowaniu.

Polowanie z użyciem jastrzębia wymaga również umiejętności samego myśliwego, który musi być w stanie skutecznie współpracować z ptakiem oraz reagować na jego zachowanie w trakcie polowania. Jest to tradycyjna forma łowiectwa, która wymaga od myśliwego specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)