Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jarząbek

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 cm, rozpiętość skrzydeł 50-62 cm. Zamieszkuje lasy o bujnej roślinności przyziemnej. Pożywienie różnorodne (młode żywią się tylko owadami, dorosłe pokarmem roślinnym). Jarząbki żyją parami; w połowie kwietnia kura składa do naziemnego gniazda 8-10 jaj, które wysiaduje przez 21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny. Najczęściej poluje się na nie przy przypadkowych spotkaniach. Klasycznym polowaniem jest jednak polowanie z wabikiem.

Jarząbek to najmniejszy krajowy kurak leśny, ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Jego upierzenie jest jasnobrązowe, z czarnym podgardlem i czubkiem na głowie. Długość ciała wynosi od 36 do 45 cm, a rozpiętość skrzydeł od 50 do 62 cm. Zamieszkuje lasy o bujnej roślinności przyziemnej i żywi się różnorodnym pokarmem – młode jarząbki wyłącznie owadami, dorosłe zaś roślinnym. Przeważnie żyje w parach, a kura składa 8-10 jaj do naziemnego gniazda, które wysiaduje przez około 21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, czyli są w pełni opierzone i zdolne do poruszania się od razu po wykluciu.

Jarząbek jest ptakiem łownym, najczęściej poluje się na niego przy przypadkowych spotkaniach. Klasycznym polowaniem jest jednak polowanie z wabikiem. Do tego celu używa się specjalnych pułapek lub siatek, które są umieszczane w miejscach, gdzie ptaki czują się bezpiecznie i mogą swobodnie latać. Wabik może być również ustawiony na drzewie lub gałęzi, aby przyciągnąć jarząbka. Polowanie na jarząbka jest wymagające i wymaga znajomości zwyczajów oraz środowiska życia tego ptaka łownego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jarząbek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.