Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jarząbek

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 cm, rozpiętość skrzydeł 50-62 cm. Zamieszkuje lasy o bujnej roślinności przyziemnej. Pożywienie różnorodne (młode żywią się tylko owadami, dorosłe pokarmem roślinnym). Jarząbki żyją parami; w połowie kwietnia kura składa do naziemnego gniazda 8-10 jaj, które wysiaduje przez 21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny. Najczęściej poluje się na nie przy przypadkowych spotkaniach. Klasycznym polowaniem jest jednak polowanie z wabikiem.

Jarząbek to najmniejszy krajowy kurak leśny, ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Jego upierzenie jest jasnobrązowe, z czarnym podgardlem i czubkiem na głowie. Długość ciała wynosi od 36 do 45 cm, a rozpiętość skrzydeł od 50 do 62 cm. Zamieszkuje lasy o bujnej roślinności przyziemnej i żywi się różnorodnym pokarmem – młode jarząbki wyłącznie owadami, dorosłe zaś roślinnym. Przeważnie żyje w parach, a kura składa 8-10 jaj do naziemnego gniazda, które wysiaduje przez około 21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, czyli są w pełni opierzone i zdolne do poruszania się od razu po wykluciu.

Jarząbek jest ptakiem łownym, najczęściej poluje się na niego przy przypadkowych spotkaniach. Klasycznym polowaniem jest jednak polowanie z wabikiem. Do tego celu używa się specjalnych pułapek lub siatek, które są umieszczane w miejscach, gdzie ptaki czują się bezpiecznie i mogą swobodnie latać. Wabik może być również ustawiony na drzewie lub gałęzi, aby przyciągnąć jarząbka. Polowanie na jarząbka jest wymagające i wymaga znajomości zwyczajów oraz środowiska życia tego ptaka łownego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jarząbek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jaźwiec

inaczej borsuk.

jelonek

młody jeleń.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jucha

farba niedźwiedzia.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.