Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jarząbek

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 cm, rozpiętość skrzydeł 50-62 cm. Zamieszkuje lasy o bujnej roślinności przyziemnej. Pożywienie różnorodne (młode żywią się tylko owadami, dorosłe pokarmem roślinnym). Jarząbki żyją parami; w połowie kwietnia kura składa do naziemnego gniazda 8-10 jaj, które wysiaduje przez 21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny. Najczęściej poluje się na nie przy przypadkowych spotkaniach. Klasycznym polowaniem jest jednak polowanie z wabikiem.

Jarząbek jest najmniejszym krajowym kurakiem leśnym. Jego upierzenie jest jasnobrązowe, z czarnym podgardlem i czubkiem na głowie. Długość ciała wynosi od 36 do 45 cm, a rozpiętość skrzydeł od 50 do 62 cm. Zamieszkuje lasy o bujnej roślinności przyziemnej i żywi się różnorodnym pokarmem - młode jarząbki wyłącznie owadami, dorosłe zaś roślinnym. Żyje w parach i składa 8-10 jaj do naziemnego gniazda, które wysiaduje przez 21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Jarząbek jest ptakiem łownym, najczęściej poluje się na niego przy przypadkowych spotkaniach. Klasycznym polowaniem jest jednak polowanie z wabikiem. Do tego celu używa się specjalnych pułapek lub siatki, które są umieszczane w miejscach, gdzie ptaki czują się bezpiecznie i mogą swobodnie latać. Wabik może być również ustawiony na drzewie lub na gałęzi, aby przyciągnąć jarząbka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jarząbek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jelonek

młody jeleń.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jagnię

młody muflon.