Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelonek

jelonek

młody jeleń.

Jelonek to młody samiec jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w wieku do 1,5 roku. Po urodzeniu młode jelenie, zwane też jelonkami, pozostają w tzw. uboczu przez okres pierwszych dwóch tygodni życia, kiedy to ich matki odwiedzają je jedynie na karmienie. Jelonki odznaczają się ciemniejszym umaszczeniem niż dorośli osobnicy oraz mają delikatne, pokryte futrem rogi, które po kilku miesiącach zaczynają rosnąć. Te młode osobniki cechuje również większa ruchliwość i ciekawość otoczenia.

Wśród myśliwych pojawiło się przekonanie, że polowanie na jelonki pomaga zachować równowagę w populacji jeleni szlachetnych, ponieważ reguluje ono liczebność tych zwierząt w lesie. Bywa również, że niektóre gospodarstwa leśne hodują jelonki dla celów odtworzeniowych populacji jeleni szlachetnych w obszarach, gdzie zostały one niemal wytrzebione z powodu działalności człowieka lub innych zagrożeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelonek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.