Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelonek

jelonek

młody jeleń.

Jelonek to młody jeleń, który zazwyczaj pojawia się w okresie wiosennym. Jelenie są zwierzętami łownymi, a jelonki są młodymi osobnikami, które nie są jeszcze dojrzałe. Jelonki są bardzo podatne na wpływ czynników środowiskowych i mogą być łatwo zranione lub zabite przez drapieżniki.

Jelonki mają charakterystyczny wygląd, który odróżnia je od innych jeleni. Ich skóra jest ciemniejsza niż u dorosłych osobników, a ich rogacze są mniejsze i bardziej delikatne. Jelonki mają również mniejszy rozmiar ciała niż dorosłe jelenie i są zazwyczaj bardziej aktywne.

Jelonki są często polowane przez myśliwych, ponieważ ich mięso jest smaczne i łatwe do przygotowania. Jest to również dobry sposób na ochronę populacji dorosłych jeleni przed nadmiernym polowaniem. Jelonki są również czasami hodowane w celach rekreacyjnych lub edukacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelonek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jelonek

młody jeleń.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.