Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelonek

jelonek

młody jeleń.

Jelonek to młody samiec jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w wieku do 1,5 roku. Po urodzeniu młode jelenie, zwane też jelonkami, pozostają w tzw. uboczu przez okres pierwszych dwóch tygodni życia, kiedy to ich matki odwiedzają je jedynie na karmienie. Jelonki odznaczają się ciemniejszym umaszczeniem niż dorośli osobnicy oraz mają delikatne, pokryte futrem rogi, które po kilku miesiącach zaczynają rosnąć. Te młode osobniki cechuje również większa ruchliwość i ciekawość otoczenia.

Wśród myśliwych pojawiło się przekonanie, że polowanie na jelonki pomaga zachować równowagę w populacji jeleni szlachetnych, ponieważ reguluje ono liczebność tych zwierząt w lesie. Bywa również, że niektóre gospodarstwa leśne hodują jelonki dla celów odtworzeniowych populacji jeleni szlachetnych w obszarach, gdzie zostały one niemal wytrzebione z powodu działalności człowieka lub innych zagrożeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelonek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jelonek

młody jeleń.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.