Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelonek

jelonek

młody jeleń.

Jelonek to młody samiec jelenia szlachetnego (Cervus elaphus) w wieku do 1,5 roku. Po urodzeniu młode jelenie, zwane też jelonkami, pozostają w tzw. uboczu przez okres pierwszych dwóch tygodni życia, kiedy to ich matki odwiedzają je jedynie na karmienie. Jelonki odznaczają się ciemniejszym umaszczeniem niż dorośli osobnicy oraz mają delikatne, pokryte futrem rogi, które po kilku miesiącach zaczynają rosnąć. Te młode osobniki cechuje również większa ruchliwość i ciekawość otoczenia.

Wśród myśliwych pojawiło się przekonanie, że polowanie na jelonki pomaga zachować równowagę w populacji jeleni szlachetnych, ponieważ reguluje ono liczebność tych zwierząt w lesie. Bywa również, że niektóre gospodarstwa leśne hodują jelonki dla celów odtworzeniowych populacji jeleni szlachetnych w obszarach, gdzie zostały one niemal wytrzebione z powodu działalności człowieka lub innych zagrożeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelonek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jucha

farba niedźwiedzia.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jelenina

dziczyzna z jeleni

jagnię

młody muflon.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał