Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelonek

jelonek

młody jeleń.

Jelonek to młody jeleń, który zazwyczaj pojawia się w okresie wiosennym. Jelenie są zwierzętami łownymi, a jelonki są młodymi osobnikami, które nie są jeszcze dojrzałe. Jelonki są bardzo podatne na wpływ czynników środowiskowych i mogą być łatwo zranione lub zabite przez drapieżniki.

Jelonki mają charakterystyczny wygląd, który odróżnia je od innych jeleni. Ich skóra jest ciemniejsza niż u dorosłych osobników, a ich rogacze są mniejsze i bardziej delikatne. Jelonki mają również mniejszy rozmiar ciała niż dorosłe jelenie i są zazwyczaj bardziej aktywne.

Jelonki są często polowane przez myśliwych, ponieważ ich mięso jest smaczne i łatwe do przygotowania. Jest to również dobry sposób na ochronę populacji dorosłych jeleni przed nadmiernym polowaniem. Jelonki są również czasami hodowane w celach rekreacyjnych lub edukacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelonek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jucha

farba niedźwiedzia.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.