Definicja hasła: jastrzębiec
- jastrzębiec
dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.
Jastrzębiec to dawna nazwa narzędzia łowieckiego wykorzystywanego do chwytania ptaków drapieżnych, zwłaszcza jastrzębi. Sama nazwa "jastrzębiec" wskazuje na związek z jastrzębiem - ptakiem drapieżnym, którego polowania były celem użycia tego narzędzia. Jastrzębiec był formą sidła stosowaną przez myśliwych do złapania ptaków drapieżnych.
Zwykle jastrzębiec składał się z dwóch części: obręczy i przysiadu. Obręcz wykonywana była z drewna lub metalu i noszona na ręce myśliwego, natomiast przysiad stanowił element pułapki, którym przyciągano ptaka drapieżnego. Ptaki te były kuszane i następnie łączone z obręczą za pomocą nici lub linki, tworząc formę pułapki umożliwiającej ich chwytanie.
Praktyka używania jastrzębca miała miejsce w dawnych czasach i obecnie jest zakazana ze względu na ochronę ptaków drapieżnych oraz restrykcje dotyczące narzędzi łowieckich. Jest to także efekt większej świadomości ekologicznej i zachowania równowagi ekosystemów naturalnych.
W ujęciu historycznym jastrzębcy stanowiły ważną część tradycji łowieckiej, jednak obecnie są traktowane jako archaizm łowiecki niedopuszczany ze względu na ochronę dzikiej przyrody.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiec w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę J
- jelenina
dziczyzna z jeleni
- jamki
chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.
- jednorurka
śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.
- jałowa
samica, która nie może mieć potomstwa.
- jasła
drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.
- jazgot
ujadanie wilków lub psów.
- język spustowy
część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał
- janczarka
dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.
- jagdterier
niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)