Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiec

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

Jastrzębiec to dawna nazwa narzędzia łowieckiego wykorzystywanego do chwytania ptaków drapieżnych, zwłaszcza jastrzębi. Sama nazwa "jastrzębiec" wskazuje na związek z jastrzębiem - ptakiem drapieżnym, którego polowania były celem użycia tego narzędzia. Jastrzębiec był formą sidła stosowaną przez myśliwych do złapania ptaków drapieżnych.

Zwykle jastrzębiec składał się z dwóch części: obręczy i przysiadu. Obręcz wykonywana była z drewna lub metalu i noszona na ręce myśliwego, natomiast przysiad stanowił element pułapki, którym przyciągano ptaka drapieżnego. Ptaki te były kuszane i następnie łączone z obręczą za pomocą nici lub linki, tworząc formę pułapki umożliwiającej ich chwytanie.

Praktyka używania jastrzębca miała miejsce w dawnych czasach i obecnie jest zakazana ze względu na ochronę ptaków drapieżnych oraz restrykcje dotyczące narzędzi łowieckich. Jest to także efekt większej świadomości ekologicznej i zachowania równowagi ekosystemów naturalnych.

W ujęciu historycznym jastrzębcy stanowiły ważną część tradycji łowieckiej, jednak obecnie są traktowane jako archaizm łowiecki niedopuszczany ze względu na ochronę dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jagnię

młody muflon.