Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiec

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

Jastrzębiec to dawna nazwa narzędzia łowieckiego wykorzystywanego do chwytania ptaków drapieżnych, zwłaszcza jastrzębi. Sama nazwa "jastrzębiec" wskazuje na związek z jastrzębiem - ptakiem drapieżnym, którego polowania były celem użycia tego narzędzia. Jastrzębiec był formą sidła stosowaną przez myśliwych do złapania ptaków drapieżnych.

Zwykle jastrzębiec składał się z dwóch części: obręczy i przysiadu. Obręcz wykonywana była z drewna lub metalu i noszona na ręce myśliwego, natomiast przysiad stanowił element pułapki, którym przyciągano ptaka drapieżnego. Ptaki te były kuszane i następnie łączone z obręczą za pomocą nici lub linki, tworząc formę pułapki umożliwiającej ich chwytanie.

Praktyka używania jastrzębca miała miejsce w dawnych czasach i obecnie jest zakazana ze względu na ochronę ptaków drapieżnych oraz restrykcje dotyczące narzędzi łowieckich. Jest to także efekt większej świadomości ekologicznej i zachowania równowagi ekosystemów naturalnych.

W ujęciu historycznym jastrzębcy stanowiły ważną część tradycji łowieckiej, jednak obecnie są traktowane jako archaizm łowiecki niedopuszczany ze względu na ochronę dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelenina

dziczyzna z jeleni

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jaźwiec

inaczej borsuk.

jucha

farba niedźwiedzia.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.