Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jałówka

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

Jałówka to samica jelenia, sarny lub innego gatunku jeleniowatych, która jeszcze nie wydała potomstwa. Termin "jałówka" stosuje się w odniesieniu do dorosłych samic, które nie miały jeszcze młodych lub straciły swoje młode. W kontekście łowieckim jałówki są szczególnie cenione ze względu na piękne futro oraz rogaciznę. Są one także obiektem zainteresowania myśliwych z powodu swojej wartości łowieckiej. Jałówki żyją w stadach składających się z samic i ich potomstwa, a samce są znane z agresywnego zachowania w obronie stada oraz walk o samice. Samce są również opiekuńcze wobec swoich młodych i bronią je przed drapieżnikami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jałówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jaźwiec

inaczej borsuk.