Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jałówka

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

Jałówka to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Jest to zwierzę o średniej wielkości, które można spotkać w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzuje się długim, szarobrązowym futrem oraz długimi, czarnymi rogami. Jałówki są bardzo aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żywią się głównie trawami i roślinami, ale mogą też jeść owady i inne małe zwierzęta.

Jałówki są samotnikami i żyją w stadach składających się z samic i ich potomstwa. Samce są bardzo agresywne wobec innych samców i walczą o samice. Samica może mieć od jednego do trzech potomków na raz. Samce są bardzo opiekuńcze wobec swoich potomków i chronią je przed drapieżnikami.

Jałówka jest czasem nazywana "tamką", ponieważ jest to zwierzę, które nie ma jeszcze potomstwa. Jest to termin używany do określenia samicy, która nie ma jeszcze młodych lub która straciła swoje młode. Jałówki są bardzo cenione przez myśliwych ze względu na ich piękne futro i rogaciznę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jałówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jaźwiec

inaczej borsuk.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)