Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jałówka

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

Jałówka to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Jest to zwierzę o średniej wielkości, które można spotkać w Europie, Azji i Afryce. Charakteryzuje się długim, szarobrązowym futrem oraz długimi, czarnymi rogami. Jałówki są bardzo aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żywią się głównie trawami i roślinami, ale mogą też jeść owady i inne małe zwierzęta.

Jałówki są samotnikami i żyją w stadach składających się z samic i ich potomstwa. Samce są bardzo agresywne wobec innych samców i walczą o samice. Samica może mieć od jednego do trzech potomków na raz. Samce są bardzo opiekuńcze wobec swoich potomków i chronią je przed drapieżnikami.

Jałówka jest czasem nazywana "tamką", ponieważ jest to zwierzę, które nie ma jeszcze potomstwa. Jest to termin używany do określenia samicy, która nie ma jeszcze młodych lub która straciła swoje młode. Jałówki są bardzo cenione przez myśliwych ze względu na ich piękne futro i rogaciznę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jałówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jelenina

dziczyzna z jeleni