Definicja hasła: jałówka
- jałówka
tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.
Jałówka to samica jelenia, sarny lub innego gatunku jeleniowatych, która jeszcze nie wydała potomstwa. Termin "jałówka" stosuje się w odniesieniu do dorosłych samic, które nie miały jeszcze młodych lub straciły swoje młode. W kontekście łowieckim jałówki są szczególnie cenione ze względu na piękne futro oraz rogaciznę. Są one także obiektem zainteresowania myśliwych z powodu swojej wartości łowieckiej. Jałówki żyją w stadach składających się z samic i ich potomstwa, a samce są znane z agresywnego zachowania w obronie stada oraz walk o samice. Samce są również opiekuńcze wobec swoich młodych i bronią je przed drapieżnikami.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jałówka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę J
- jastrzębiarstwo
przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.
- jasła
drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.
- jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)
gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)
- janczarka
dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.
- jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)
rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)
- jelonek
młody jeleń.
- jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)
rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.
- jazgot
ujadanie wilków lub psów.
- język łowiecki
fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)
- jednotykowiec
samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.