Definicja hasła: jenot
- jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)
gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, ogon 15-25 cm, ciężar ciała około 5 kg wiosną i dochodzi do około 8 kg jesienią. Sierść brunatnoszara z czarną pręgą wzdłuż grzbietu, po bokach głowy kępy długich włosów, ogon puszysty. Zamieszkuje lasy, chętnie korzystając z nor lisów i borsuków. Ruja styczeń-luty; po 2-miesięcznej ciąży samica pomiata 5-7 szczeniąt, które ssą matkę około 2 miesięcy. Dojrzałość płciową uzyskuje po 9- 11 miesiącach życia. Pożywienie j. stanowią gryzonie, jaja, ptaki gnieżdżące się na ziemi, żaby, owady, rośliny, owoce i jagody. Na jenoty poluje się przypadkowo.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jenot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę J
- jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)
ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)
- jagnię
młody muflon.
- jagdterier
niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)
- jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)
rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.
- jednotykowiec
samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.
- jałówka
tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.
- język łowiecki
fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)
- jednostka jelenia
jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.
- jamniki
niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)
- jałowa
samica, która nie może mieć potomstwa.