Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jenot

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, ogon 15-25 cm, ciężar ciała około 5 kg wiosną i dochodzi do około 8 kg jesienią. Sierść brunatnoszara z czarną pręgą wzdłuż grzbietu, po bokach głowy kępy długich włosów, ogon puszysty. Zamieszkuje lasy, chętnie korzystając z nor lisów i borsuków. Ruja styczeń-luty; po 2-miesięcznej ciąży samica pomiata 5-7 szczeniąt, które ssą matkę około 2 miesięcy. Dojrzałość płciową uzyskuje po 9- 11 miesiącach życia. Pożywienie j. stanowią gryzonie, jaja, ptaki gnieżdżące się na ziemi, żaby, owady, rośliny, owoce i jagody. Na jenoty poluje się przypadkowo.

Jenot (Nyctereutes procyonoides) – drapieżny ssak z rodziny psowatych. Gatunek ten wywodzi się z Mandżurii i Japonii, a następnie został introdukowany do europejskiej części Związku Radzieckiego, skąd rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski przybył w 1955 roku. Jenot charakteryzuje się długością ciała oscylującą między 65 a 80 cm, długością ogona wynoszącą od 15 do 25 cm oraz wagą wahającą się w granicach 5 kg wiosną i osiągającą około 8 kg jesienią. Jego sierść jest brunatnoszara z czarną pręgą wzdłuż grzbietu, po bokach głowy występują kępy długich włosów, a ogon jest puszysty.

Ten gatunek zamieszkuje lasy, gdzie chętnie korzysta z nor lisów i borsuków. Ruję obchodzi od stycznia do lutego, a po dwumiesięcznej ciąży samica rodzi zazwyczaj od 5 do 7 szczeniąt, które karmi mlekiem przez około 2 miesiące. Osobniki te osiągają dojrzałość płciową po około 9-11 miesiącach życia. Ich dieta składa się głównie z gryzoni, jaj, ptaków gnieżdżących się na ziemi, żab, owadów oraz roślin, owoców i jagód.

W Polsce jenoty nie są obiektem intensywnego polowania ze względu na ich małą populaś chociaż niektóre regiony mogłyby mieć różne podejście do tych zwierząt. W kontekście ochrony środowiska naturalnego obserwuje się kontrolowane metody zarządzania populacją jenotów przy współpracy z myśliwymi oraz dbanie o równowagę ekosystemu.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że w wielu miejscach jenoty uważane są za inwazyjny gatunek i podlegają specjalnym programom monitoringu i regulacji populacji ze względu na swoje negatywne oddziaływanie na lokalne ekosystemy oraz konkurencję o pokarm ze zwierzętami dzikimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jenot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jagnię

młody muflon.

jelonek

młody jeleń.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.