Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelenina

jelenina

dziczyzna z jeleni

Jelenina to rodzaj dziczyzny, będący mięsem pochodzącym z jeleni. Jeleń należy do gatunku ssaków parzystokopytnych, charakteryzujących się dużymi rozgałęzionymi porożami, które u samców nazywane są rogami. Mięso jeleni jest cenione ze względu na jego delikatny smak, soczystość oraz wartości odżywcze. Jest bogate w białko i witaminy, a jednocześnie ma niski poziom tłuszczu, co sprawia, że jest atrakcyjne dla osób dbających o zdrową dietę.

Jelenina znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Może być wykorzystywana do przygotowania różnorodnych potraw, takich jak gulasze, pieczenie, steki czy kotlety mielone. Charakteryzuje się specyficznym smakiem i aromatem, który nadaje potrawom niepowtarzalny charakter. Ponadto jelenina może być również wykorzystywana do produkcji skór i futer. Skóry poddawane są procesom czyszczenia i barwienia, aby stały się trwałe i odporne na wilgoć, natomiast futra są cenione ze względu na swoją elegancję i luksusowy charakter.

Jelenina jest popularnym produktem w łowiectwie w Europie i Azji, gdzie jelenie są obiektem polowań myśliwskich. Jednak ważne jest prowadzenie polowań w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem przepisów ochrony zwierząt i środowiska naturalnego, aby zachować równowagę ekosystemu leśnego oraz zapewnić przetrwanie populacji jeleni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelenina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jucha

farba niedźwiedzia.