Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jelenina

jelenina

dziczyzna z jeleni

Jelenina to rodzaj dziczyzny, będący mięsem pochodzącym z jeleni. Jeleń należy do gatunku ssaków parzystokopytnych, charakteryzujących się dużymi rozgałęzionymi porożami, które u samców nazywane są rogami. Mięso jeleni jest cenione ze względu na jego delikatny smak, soczystość oraz wartości odżywcze. Jest bogate w białko i witaminy, a jednocześnie ma niski poziom tłuszczu, co sprawia, że jest atrakcyjne dla osób dbających o zdrową dietę.

Jelenina znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Może być wykorzystywana do przygotowania różnorodnych potraw, takich jak gulasze, pieczenie, steki czy kotlety mielone. Charakteryzuje się specyficznym smakiem i aromatem, który nadaje potrawom niepowtarzalny charakter. Ponadto jelenina może być również wykorzystywana do produkcji skór i futer. Skóry poddawane są procesom czyszczenia i barwienia, aby stały się trwałe i odporne na wilgoć, natomiast futra są cenione ze względu na swoją elegancję i luksusowy charakter.

Jelenina jest popularnym produktem w łowiectwie w Europie i Azji, gdzie jelenie są obiektem polowań myśliwskich. Jednak ważne jest prowadzenie polowań w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem przepisów ochrony zwierząt i środowiska naturalnego, aby zachować równowagę ekosystemu leśnego oraz zapewnić przetrwanie populacji jeleni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jelenina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jelenina

dziczyzna z jeleni

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jucha

farba niedźwiedzia.