Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jamniki

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od rasy, gładka, szorstka lub długa jedwabista. Jamniki dzielimy na gładkowłose, szorstkowłose i długowłose. Do polowań najbardziej przydatne są szorstkowłose. Jamniki używane są jako norowce, czasem też jako posokowce, a nawet gończe.

Jamniki to grupa niewielkich psów o krótkich łapach, lecz długim, silnym tułowiu. Ich przednie łapy są specjalnie przystosowane do kopania w norach. Charakteryzują się także długim ogonem oraz maścią od jasnabrązowej do czarnej. Istnieje kilka różnych odmian jamników ze względu na rodzaj sierści: gładkowłose, szorstkowłose i długowłose, z których najbardziej przydatne do polowań są te o sierści szorstkiej.

Jamniki są wykorzystywane głównie jako norowce ze względu na swoje zdolności do pracy pod ziemią. Czasami mogą też pełnić rolę posokowców lub gończych. Ich umaszczenie oraz specyfika budowy ciała sprawiają, że są one doskonałe do pracy w terenie leśnym i skalistym, gdzie ich umiejętności kopania w norach są nieocenione.

Ze względu na swoje atletyczne ciało i znakomite zdolności do pracy w trudnych warunkach terenowych jamniki cieszą się uznaniem wśród myśliwych jako niezastąpione psy pomocnicze podczas polowań na drobną zwierzynę. Ich wszechstronność sprawia, że potrafią dostosować się do różnych sytuacji polowych, co czyni je cenionymi towarzyszami myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jamniki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.