Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jamniki

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od rasy, gładka, szorstka lub długa jedwabista. Jamniki dzielimy na gładkowłose, szorstkowłose i długowłose. Do polowań najbardziej przydatne są szorstkowłose. Jamniki używane są jako norowce, czasem też jako posokowce, a nawet gończe.

Jamniki to grupa niewielkich psów o krótkich łapach, lecz długim, silnym tułowiu. Ich przednie łapy są specjalnie przystosowane do kopania w norach. Charakteryzują się także długim ogonem oraz maścią od jasnabrązowej do czarnej. Istnieje kilka różnych odmian jamników ze względu na rodzaj sierści: gładkowłose, szorstkowłose i długowłose, z których najbardziej przydatne do polowań są te o sierści szorstkiej.

Jamniki są wykorzystywane głównie jako norowce ze względu na swoje zdolności do pracy pod ziemią. Czasami mogą też pełnić rolę posokowców lub gończych. Ich umaszczenie oraz specyfika budowy ciała sprawiają, że są one doskonałe do pracy w terenie leśnym i skalistym, gdzie ich umiejętności kopania w norach są nieocenione.

Ze względu na swoje atletyczne ciało i znakomite zdolności do pracy w trudnych warunkach terenowych jamniki cieszą się uznaniem wśród myśliwych jako niezastąpione psy pomocnicze podczas polowań na drobną zwierzynę. Ich wszechstronność sprawia, że potrafią dostosować się do różnych sytuacji polowych, co czyni je cenionymi towarzyszami myśliwego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jamniki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.