Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleń sika

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, zimą brunatnooliwkowe (plamki prawie niewidoczne). Spód ciała białożółtawy, lustro białe z czarną obwódką, ogon biały z czarną kreską. Byk nosi poroże ósmaka (oczniak, opierak i widlica), które kończy wykształcać we wrześniu, a zrzuca w kwietniu. Jelen sika pochodzi z Azji, aklimatyzowany w Europie, w Polsce występuje w okolicy Pszczyny i Kadyn. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu. Ruja przypada na październik-listopad, byki w okresie rui wydają melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po której w czerwcu łania rodzi 1-2 cieląt. Karmi je przez 3-4 miesiące. Jeleń sika dojrzałość płciową osiąga w 15-18 miesiącu tycia. Zasady hodowli i polowania takie same jak jelenia szlachetnego.

Jeleń sika (Cervus nippon) to gatunek jelenia z rodziny jeleniowatych, pierwotnie pochodzący z obszarów Azji. Obecnie jest również aklimatyzowany w Europie, a w Polsce występuje głównie w rejonie Pszczyny i Kadyn. Jeleń sika zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu, a jego obecność stanowi atrakcję dla miłośników przyrody oraz myśliwych.

Samce jelenia sikowego osiągają długość ciała od 125 do 150 cm oraz wysokość od 72 do 100 cm, przy ciężarze mieściącym się w przedziale 40-45 kg. Charakterystyczne ubarwienie tego gatunku obejmuje rudawe futro z delikatnymi białawymi plamkami latem, które zimą zmienia kolor na brunatnooliwkowy, co sprawia, że plamki stają się prawie niewidoczne. Spód ciała jelenia sikowego ma kolor białożółtawy, lustro jest białe z czarną obwódką, a ogon jest biały z czarną kreską. Byki noszą poroże ósmaka (składające się z oczniaka, opieraka i widlicy), które kończą wykształcać we wrześniu i zrzucają je w kwietniu.

Ruja u jelenia sikowego przypada na październik-listopad, a wtedy samce wydają charakterystyczny melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po których łania rodzi 1-2 cielęta i karmi je przez 3-4 miesiące. Jeleń sika osiąga dojrzałość płciową w wieku 15-18 miesięcy. W zakresie hodowli oraz polowania stosuje się zasady analogiczne do tych obowiązujących przy jeleniu szlachetnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleń sika w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jaźwiec

inaczej borsuk.