Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleń sika

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, zimą brunatnooliwkowe (plamki prawie niewidoczne). Spód ciała białożółtawy, lustro białe z czarną obwódką, ogon biały z czarną kreską. Byk nosi poroże ósmaka (oczniak, opierak i widlica), które kończy wykształcać we wrześniu, a zrzuca w kwietniu. Jelen sika pochodzi z Azji, aklimatyzowany w Europie, w Polsce występuje w okolicy Pszczyny i Kadyn. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu. Ruja przypada na październik-listopad, byki w okresie rui wydają melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po której w czerwcu łania rodzi 1-2 cieląt. Karmi je przez 3-4 miesiące. Jeleń sika dojrzałość płciową osiąga w 15-18 miesiącu tycia. Zasady hodowli i polowania takie same jak jelenia szlachetnego.

Jeleń sika (Cervus nippon) to gatunek jelenia z rodziny jeleniowatych, pierwotnie pochodzący z obszarów Azji. Obecnie jest również aklimatyzowany w Europie, a w Polsce występuje głównie w rejonie Pszczyny i Kadyn. Jeleń sika zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu, a jego obecność stanowi atrakcję dla miłośników przyrody oraz myśliwych.

Samce jelenia sikowego osiągają długość ciała od 125 do 150 cm oraz wysokość od 72 do 100 cm, przy ciężarze mieściącym się w przedziale 40-45 kg. Charakterystyczne ubarwienie tego gatunku obejmuje rudawe futro z delikatnymi białawymi plamkami latem, które zimą zmienia kolor na brunatnooliwkowy, co sprawia, że plamki stają się prawie niewidoczne. Spód ciała jelenia sikowego ma kolor białożółtawy, lustro jest białe z czarną obwódką, a ogon jest biały z czarną kreską. Byki noszą poroże ósmaka (składające się z oczniaka, opieraka i widlicy), które kończą wykształcać we wrześniu i zrzucają je w kwietniu.

Ruja u jelenia sikowego przypada na październik-listopad, a wtedy samce wydają charakterystyczny melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po których łania rodzi 1-2 cielęta i karmi je przez 3-4 miesiące. Jeleń sika osiąga dojrzałość płciową w wieku 15-18 miesięcy. W zakresie hodowli oraz polowania stosuje się zasady analogiczne do tych obowiązujących przy jeleniu szlachetnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleń sika w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jaźwiec

inaczej borsuk.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jucha

farba niedźwiedzia.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał