Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleń sika

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, zimą brunatnooliwkowe (plamki prawie niewidoczne). Spód ciała białożółtawy, lustro białe z czarną obwódką, ogon biały z czarną kreską. Byk nosi poroże ósmaka (oczniak, opierak i widlica), które kończy wykształcać we wrześniu, a zrzuca w kwietniu. Jelen sika pochodzi z Azji, aklimatyzowany w Europie, w Polsce występuje w okolicy Pszczyny i Kadyn. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu. Ruja przypada na październik-listopad, byki w okresie rui wydają melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po której w czerwcu łania rodzi 1-2 cieląt. Karmi je przez 3-4 miesiące. Jeleń sika dojrzałość płciową osiąga w 15-18 miesiącu tycia. Zasady hodowli i polowania takie same jak jelenia szlachetnego.

Jeleń sika jest gatunkiem z rodziny jeleniowatych, który pochodzi z Azji, a obecnie aklimatyzowany jest w Europie. W Polsce występuje głównie w okolicy Pszczyny i Kadyn. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu. Jego długość ciała wynosi od 125 do 150 cm, a wysokość od 72 do 100 cm. Ciężar samców mieści się w przedziale 40-45 kg. Ubarwienie jelenia sikowego w lecie jest rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, natomiast zimą brunatnooliwkowe (plamki prawie niewidoczne). Spód ciała ma kolor białożółtawy, a lustro białe z czarną obwódką. Ogon jest biały z czarną kreską. Byk nosi poroże ósmaka (oczniak, opierak i widlica), które kończy wykształcać we wrześniu, a zrzuca w kwietniu.

Ruja u jelenia sikowego przypada na październik-listopad, a byki w tym okresie wydają melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po której łania rodzi 1-2 cieląt. Karmi je przez 3-4 miesiące. Dojrzałość płciową osiąga w 15-18 miesiącu tycia. Zasady hodowli i polowania są takie same jak u jelenia szlachetnego.

Jeleń sika to piękny i majestatyczny gatunek z rodziny jeleniowatych, który można spotkać na terenie Polski. Jego ubarwienie i charakterystyczne poroże sprawiają, że stanowi on atrakcję dla miłośników przyrody oraz myśliwych polujących na tego pięknego zwierza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleń sika w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelonek

młody jeleń.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jelenina

dziczyzna z jeleni