Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleń sika

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, zimą brunatnooliwkowe (plamki prawie niewidoczne). Spód ciała białożółtawy, lustro białe z czarną obwódką, ogon biały z czarną kreską. Byk nosi poroże ósmaka (oczniak, opierak i widlica), które kończy wykształcać we wrześniu, a zrzuca w kwietniu. Jelen sika pochodzi z Azji, aklimatyzowany w Europie, w Polsce występuje w okolicy Pszczyny i Kadyn. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu. Ruja przypada na październik-listopad, byki w okresie rui wydają melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po której w czerwcu łania rodzi 1-2 cieląt. Karmi je przez 3-4 miesiące. Jeleń sika dojrzałość płciową osiąga w 15-18 miesiącu tycia. Zasady hodowli i polowania takie same jak jelenia szlachetnego.

Jeleń sika jest gatunkiem z rodziny jeleniowatych, który pochodzi z Azji, a obecnie aklimatyzowany jest w Europie. W Polsce występuje głównie w okolicy Pszczyny i Kadyn. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane o bogatym poszyciu. Jego długość ciała wynosi od 125 do 150 cm, a wysokość od 72 do 100 cm. Ciężar samców mieści się w przedziale 40-45 kg. Ubarwienie jelenia sikowego w lecie jest rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, natomiast zimą brunatnooliwkowe (plamki prawie niewidoczne). Spód ciała ma kolor białożółtawy, a lustro białe z czarną obwódką. Ogon jest biały z czarną kreską. Byk nosi poroże ósmaka (oczniak, opierak i widlica), które kończy wykształcać we wrześniu, a zrzuca w kwietniu.

Ruja u jelenia sikowego przypada na październik-listopad, a byki w tym okresie wydają melodyjny gwizd. Ciąża trwa 7,5-8 miesięcy, po której łania rodzi 1-2 cieląt. Karmi je przez 3-4 miesiące. Dojrzałość płciową osiąga w 15-18 miesiącu tycia. Zasady hodowli i polowania są takie same jak u jelenia szlachetnego.

Jeleń sika to piękny i majestatyczny gatunek z rodziny jeleniowatych, który można spotkać na terenie Polski. Jego ubarwienie i charakterystyczne poroże sprawiają, że stanowi on atrakcję dla miłośników przyrody oraz myśliwych polujących na tego pięknego zwierza.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleń sika w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jelonek

młody jeleń.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jagnię

młody muflon.