Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiowate

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

Jastrzębiowate to rodzina ptaków drapieżnych, która obejmuje 205 gatunków. Z tego w Polsce występuje 25 gatunków, które są objęte ochroną. Jastrzębiowate są zazwyczaj dużymi ptakami, mającymi długie skrzydła i silne szpony. Ich upierzenie jest zazwyczaj ciemne lub szare, ale niektóre gatunki mają jasne upierzenie. Większość jastrzębiowatych żywi się małymi zwierzętami, takimi jak myszy, szczury i ptaki. Niektóre gatunki polują na większe zwierzęta, takie jak lisy i bobry.

Jastrzębiowate siedzą na gałęziach drzew lub skałach i obserwują swoje otoczenie w poszukiwaniu ofiar. Gdy widzą potencjalną ofiarę, wykonują szybki lot i atakują jednym uderzeniem skrzydeł lub dziobem. Następnie chwytają ofiarę swoimi silnymi szponami i przenoszą ją do bezpiecznego miejsca, gdzie mogą jeść bez przeszkód.

Jastrzewiowate szybko się rozmnażają i ich populacja utrzymywana jest na stałym poziomie. Siedliska tych ptaków obejmują różne rodzaje środowisk, od pustynnych po bagniste. Wiadomo również, że niektóre gatunki migrują między kontynentami w poszukiwaniu lepszych warunków do życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.