Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiowate

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

Jastrzębiowate to rodzina ptaków drapieżnych, która obejmuje 205 gatunków. Z tego w Polsce występuje 25 gatunków, które są objęte ochroną. Jastrzębiowate są zazwyczaj dużymi ptakami, mającymi długie skrzydła i silne szpony. Ich upierzenie jest zazwyczaj ciemne lub szare, ale niektóre gatunki mają jasne upierzenie. Większość jastrzębiowatych żywi się małymi zwierzętami, takimi jak myszy, szczury i ptaki. Niektóre gatunki polują na większe zwierzęta, takie jak lisy i bobry.

Jastrzębiowate siedzą na gałęziach drzew lub skałach i obserwują swoje otoczenie w poszukiwaniu ofiar. Gdy widzą potencjalną ofiarę, wykonują szybki lot i atakują jednym uderzeniem skrzydeł lub dziobem. Następnie chwytają ofiarę swoimi silnymi szponami i przenoszą ją do bezpiecznego miejsca, gdzie mogą jeść bez przeszkód.

Jastrzewiowate szybko się rozmnażają i ich populacja utrzymywana jest na stałym poziomie. Siedliska tych ptaków obejmują różne rodzaje środowisk, od pustynnych po bagniste. Wiadomo również, że niektóre gatunki migrują między kontynentami w poszukiwaniu lepszych warunków do życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jelonek

młody jeleń.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.