Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiowate

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

Jastrzębiowate - rodzina ptaków drapieżnych charakteryzujących się dużymi rozmiarami, długimi skrzydłami i silnymi szponami. Ich upierzenie może być zazwyczaj ciemne lub szare, choć niektóre gatunki posiadają jasne upierzenie. W Polsce występuje 25 gatunków jastrzębiowatych, które wszystkie są objęte ochroną. Większość jastrzębiowatych żywi się małymi zwierzętami takimi jak myszy, szczury i ptaki. Część gatunków poluje również na większe zwierzęta jak lisy czy bobry. Te ptaki drapieżne obserwują swoje otoczenie siedząc na gałęziach drzew lub skałach i atakują swoje ofiary wykonując szybki lot.

Populacje jastrzębiowatych są utrzymywane na stałym poziomie dzięki szybkiemu rozrodu oraz zasięganiu przez nie różnych siedlisk, od pustynnych aż po bagniste tereny. Istnieje również zdolność niektórych gatunków do migracji między kontynentami w poszukiwaniu korzystniejszych warunków do życia. Ta rodzina ptaków odgrywa istotną rolę w ekosystemie poprzez kontrolowanie populacji innych zwierząt.

Rodzina jastrzębiowatych jest znacząca zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla kultury ludzkiej jako obiekt badań naukowych oraz symbol siły i wolności. Ich ochrona ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej oraz zachowania równowagi ekosystemów na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jagnię

młody muflon.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jucha

farba niedźwiedzia.