Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleniarz

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

Jeleniarz to myśliwy z pasją i specjalizacją w polowaniu na jelenie. Jest to rodzaj myślistwa związany z łowieniem jednego z najbardziej pożądanych gatunków zwierzyny łownej, jakim są jelenie. Wymaga to szerokiej wiedzy na temat zachowań i zwyczajów jeleni, umiejętności strzeleckich oraz przygotowania do polowania. Jeleniarz musi być nie tylko dobrze wyposażony w sprzęt myśliwski, tak jak lornetka, karabin lub łuk, ale też musi posiadać umiejętności tropienia i lokalizowania jeleni w ich naturalnym środowisku.

Jeleniarstwo jest trudnym hobby, które wymaga od myśliwego zdolności obserwacji, cierpliwości oraz znajomości terenu i zachowań dzikiej zwierzyny. Polowanie na jelenie dostarcza uczucia satysfakcji oraz dumy tym, którzy odnoszą sukcesy w upolowaniu tych pięknych zwierząt. Jednocześnie jednak wiąże się z odpowiedzialnością za przestrzeganie regulacji dotyczących ochrony i liczebności populacji jeleni oraz bezpieczeństwa podczas polowań.

Dla jeleniarza ważne jest również posiadanie świadomości ekologicznej i etycznej postawy wobec działalności łowieckiej. Łowiectwo przynależy do tradycji wielu regionów i ma istotny wpływ na kształtowanie harmonijnego stosunku człowieka do przyrody. Jeleniarstwo jako forma myślistwa wymaga od swoich wyznawców posiadania szerokiej wiedzy na temat biologii i ekologii jeleni oraz podejmowania działań zgodnych z zasadami zdrowego zarządzania populacjami dzikiej zwierzyny.

Podsumowując, jeleniarz to myśliwy specjalizujący się w polowaniu na jelenie, który łączy pasję do myślistwa z szeroką wiedzą na temat tej szlachetnej zwierzyny oraz poszanowaniem dla naturalnego środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelonek

młody jeleń.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.