Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleniarz

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

Jeleniarz to myśliwy z pasją i specjalizacją w polowaniu na jelenie. Jest to rodzaj myślistwa związany z łowieniem jednego z najbardziej pożądanych gatunków zwierzyny łownej, jakim są jelenie. Wymaga to szerokiej wiedzy na temat zachowań i zwyczajów jeleni, umiejętności strzeleckich oraz przygotowania do polowania. Jeleniarz musi być nie tylko dobrze wyposażony w sprzęt myśliwski, tak jak lornetka, karabin lub łuk, ale też musi posiadać umiejętności tropienia i lokalizowania jeleni w ich naturalnym środowisku.

Jeleniarstwo jest trudnym hobby, które wymaga od myśliwego zdolności obserwacji, cierpliwości oraz znajomości terenu i zachowań dzikiej zwierzyny. Polowanie na jelenie dostarcza uczucia satysfakcji oraz dumy tym, którzy odnoszą sukcesy w upolowaniu tych pięknych zwierząt. Jednocześnie jednak wiąże się z odpowiedzialnością za przestrzeganie regulacji dotyczących ochrony i liczebności populacji jeleni oraz bezpieczeństwa podczas polowań.

Dla jeleniarza ważne jest również posiadanie świadomości ekologicznej i etycznej postawy wobec działalności łowieckiej. Łowiectwo przynależy do tradycji wielu regionów i ma istotny wpływ na kształtowanie harmonijnego stosunku człowieka do przyrody. Jeleniarstwo jako forma myślistwa wymaga od swoich wyznawców posiadania szerokiej wiedzy na temat biologii i ekologii jeleni oraz podejmowania działań zgodnych z zasadami zdrowego zarządzania populacjami dzikiej zwierzyny.

Podsumowując, jeleniarz to myśliwy specjalizujący się w polowaniu na jelenie, który łączy pasję do myślistwa z szeroką wiedzą na temat tej szlachetnej zwierzyny oraz poszanowaniem dla naturalnego środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jagnię

młody muflon.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.