Definicja hasła: jeleniowate
- jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)
rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i samice) noszą poroża zmieniane co roku.
Jeleniowate – rodzina ssaków należących do rzędu parzystokopytnych, obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Ssaki te charakteryzują się dużymi rozmiarami i długimi nogami, których wielkość waha się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 2 metrów. Posiadają długie, grube szyje i mocne kości oraz gruba twardą skórę i gęste miękkie futro. Samce jeleniowatych noszą poroża zmieniane co roku; u reniferów noszą je również samice. Poroże składa się z licznych rogów lub kolców, mogą być proste lub skręcone oraz ważyć nawet kilka kilogramów. Służy ono do oznaczania terytorium oraz walk między samcami o samice.
Jeleniowate żywią się głównie trawami, liśćmi, korzeniami roślin oraz owocami i warzywami. Ssaki te są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żyją w stadach składających się z samic i młodych osobników pod opieką starszych samców. Grupy te posiadają wyznaczone terytoria, a poroża używane są także do oznaczania granic obszarów przebywania stada.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniowate w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę J
- jamniki
niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)
- jednorurka
śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.
- jałowa
samica, która nie może mieć potomstwa.
- jelenina
dziczyzna z jeleni
- jałówka
tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.
- język łowiecki
fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)
- jucha
farba niedźwiedzia.
- jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)
gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)
- jastrzębiarstwo
przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.