Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleniowate

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i samice) noszą poroża zmieniane co roku.

Jeleniowate to rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych, która obejmuje około 40 gatunków. W Polsce występują jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Ssaki te charakteryzują się dużymi rozmiarami i długimi nogami. Ich wielkość waha się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 2 metrów. Jeleniowate mają długie, grube szyje i mocne kości. Ich skóra jest gruba i twarda, a ich futro jest gęste i miękkie.

Samce jeleniowatych (a u reniferów i samice) noszą poroża zmieniane co roku. Poroże składa się z licznych rogów lub kolców, które mogą być proste lub skręcone. U niektórych gatunków poroże może być bardzo duże i ważyć nawet kilka kilogramów. Poroże służy do oznaczania terytorium oraz do walki między samcami o samice.

Jeleniowate żywią się głównie trawami, liśćmi i korzeniami roślin oraz owocami i warzywami. Ssaki te są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żyją w stadach składających się z samic i młodych osobników pod opieką starszych samców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jaźwiec

inaczej borsuk.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jelenina

dziczyzna z jeleni

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.