Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleniowate

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i samice) noszą poroża zmieniane co roku.

Jeleniowate to rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych, która obejmuje około 40 gatunków. W Polsce występują jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Ssaki te charakteryzują się dużymi rozmiarami i długimi nogami. Ich wielkość waha się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 2 metrów. Jeleniowate mają długie, grube szyje i mocne kości. Ich skóra jest gruba i twarda, a ich futro jest gęste i miękkie.

Samce jeleniowatych (a u reniferów i samice) noszą poroża zmieniane co roku. Poroże składa się z licznych rogów lub kolców, które mogą być proste lub skręcone. U niektórych gatunków poroże może być bardzo duże i ważyć nawet kilka kilogramów. Poroże służy do oznaczania terytorium oraz do walki między samcami o samice.

Jeleniowate żywią się głównie trawami, liśćmi i korzeniami roślin oraz owocami i warzywami. Ssaki te są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żyją w stadach składających się z samic i młodych osobników pod opieką starszych samców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelonek

młody jeleń.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.