Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleniowate

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i samice) noszą poroża zmieniane co roku.

Jeleniowate – rodzina ssaków należących do rzędu parzystokopytnych, obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Ssaki te charakteryzują się dużymi rozmiarami i długimi nogami, których wielkość waha się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 2 metrów. Posiadają długie, grube szyje i mocne kości oraz gruba twardą skórę i gęste miękkie futro. Samce jeleniowatych noszą poroża zmieniane co roku; u reniferów noszą je również samice. Poroże składa się z licznych rogów lub kolców, mogą być proste lub skręcone oraz ważyć nawet kilka kilogramów. Służy ono do oznaczania terytorium oraz walk między samcami o samice.

Jeleniowate żywią się głównie trawami, liśćmi, korzeniami roślin oraz owocami i warzywami. Ssaki te są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. Żyją w stadach składających się z samic i młodych osobników pod opieką starszych samców. Grupy te posiadają wyznaczone terytoria, a poroża używane są także do oznaczania granic obszarów przebywania stada.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)