Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: język łowiecki

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora Słownika jeżyka łowieckiego i opracowania Polski język łowiecki.

Język łowiecki to specjalistyczny język używany w środowisku myśliwych, zawierający szerokie spektrum terminologii związanej z polowaniami, dziką przyrodą, hodowlą zwierząt łownych oraz innymi aspektami związanymi z łowiectwem. Jego korzenie sięgają wieków temu i ewoluował wraz z rozwojem technik myśliwskich oraz zrozumienia ekosystemów leśnych i polnych. Język ten skupia się na precyzyjnym opisaniu różnorodnych aspektów myślistwa, takich jak zachowanie zwierzyny, techniki polowań, a także sprzęt i narzędzia wykorzystywane przez myśliwych.

Stanisław Hoppe, autor Słownika języka łowieckiego oraz opracowania "Polski język łowiecki", szczegółowo zbadał i udokumentował bogactwo tego specjalistycznego języka. Słownik języka łowieckiego koncentruje się zarówno na tradycyjnej terminologii łowieckiej, jak i nowoczesnych pojęciach dotyczących ochrony przyrody oraz zrównoważonego gospodarowania populacjami zwierząt.

Język łowiecki nie tylko służy do precyzyjnego komunikowania się między myśliwymi, ale również odzwierciedla ich głęboką związek z naturą i obszarem ich praktyk. Dzięki temu jest nośnikiem tradycji, wiedzy ekologicznej oraz praktycznych umiejętności potrzebnych do skutecznego zarządzania populacjami zwierząt łownych i utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Współczesny język łowiecki ściśle związany jest również z zapewnianiem bezpieczeństwa podczas polowań oraz przestrzeganiem przepisów dotyczących ochrony przyrody. Właściwe stosowanie terminologii łowieckiej ma na celu minimalizowanie negatywnego oddziaływania polowań na populacje dzikiej zwierzyny oraz zachowanie równowagi ekologicznej w danym obszarze.

Bogactwo słownictwa i niuanse języka łowieckiego odzwierciedlają wieloletnie doświadczenie myśliwych oraz ich zaangażowanie w odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem naturalnym. Terminologia ta jest integralną częścią dziedzictwa kulturowego i ekologicznego społeczności myśliwskich, a jednocześnie stanowi ważne narzędzie wspomagające ochronę dzikiej przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj język łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jucha

farba niedźwiedzia.

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jelonek

młody jeleń.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jaźwiec

inaczej borsuk.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał