Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiarstwo

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

Jastrzębiarstwo to forma polowania przy użyciu jastrzębi, czyli ptaków drapieżnych należących do rodziny jastrzębiowatych. Jest to starodawna sztuka łowiecka, która jest praktykowana od wieków w różnych kulturach na całym świecie. Głównym celem jastrzębiarstwa jest wykorzystanie naturalnej zdolności jastrzębia do polowania na inne ptaki oraz króliki czy inne małe zwierzęta łowne.

Proces szkolenia jastrzębia do polowań jest skomplikowany i wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także cierpliwości i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jastrzębie używane do jastrzębiarstwa są specjalnie szkolone od młodego wieku przez sokolników, którzy tworzą z nimi silną więź opartą na zaufaniu i posłuszeństwie.

Należy zaznaczyć, że jastrzębiarstwo w wielu krajach podlega surowym regulacjom prawno-ochronnym ze względu na ochronę dzikich ptaków drapieżnych. W związku z tym praktykowanie jastrzębiarstwa często wymaga uzyskania specjalnych licencji oraz respektowania określonych limitów co do gatunków ptaków, czasu trwania sezonu łowieckiego oraz metod polowań.

W dzisiejszych czasach jastrzębiarstwo stało się również formą sportu i rekreacji dla miłośników ptaków drapieżnych oraz tradycyjnych metod łowieckich. Organizowane są specjalne zawody, wystawy i spotkania dla entuzjastów jastrzębiarstwa, które przyczyniają się do promocji tej dawnej formy myślistwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiarstwo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jaźwiec

inaczej borsuk.