Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jastrzębiarstwo

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

Jastrzębiarstwo to forma polowania przy użyciu jastrzębi, czyli ptaków drapieżnych należących do rodziny jastrzębiowatych. Jest to starodawna sztuka łowiecka, która jest praktykowana od wieków w różnych kulturach na całym świecie. Głównym celem jastrzębiarstwa jest wykorzystanie naturalnej zdolności jastrzębia do polowania na inne ptaki oraz króliki czy inne małe zwierzęta łowne.

Proces szkolenia jastrzębia do polowań jest skomplikowany i wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także cierpliwości i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jastrzębie używane do jastrzębiarstwa są specjalnie szkolone od młodego wieku przez sokolników, którzy tworzą z nimi silną więź opartą na zaufaniu i posłuszeństwie.

Należy zaznaczyć, że jastrzębiarstwo w wielu krajach podlega surowym regulacjom prawno-ochronnym ze względu na ochronę dzikich ptaków drapieżnych. W związku z tym praktykowanie jastrzębiarstwa często wymaga uzyskania specjalnych licencji oraz respektowania określonych limitów co do gatunków ptaków, czasu trwania sezonu łowieckiego oraz metod polowań.

W dzisiejszych czasach jastrzębiarstwo stało się również formą sportu i rekreacji dla miłośników ptaków drapieżnych oraz tradycyjnych metod łowieckich. Organizowane są specjalne zawody, wystawy i spotkania dla entuzjastów jastrzębiarstwa, które przyczyniają się do promocji tej dawnej formy myślistwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jastrzębiarstwo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jelenina

dziczyzna z jeleni

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)