Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jucha

jucha

farba niedźwiedzia.

Jucha to farba pochodzenia zwierzęcego, wydzielana przez niedźwiedzie. Jest to substancja cieczowa o konsystencji i kolorze zbliżonym do smoły. Niedźwiedzie wydzielają juchę poprzez gruczoły znajdujące się w ich skórze, a następnie rozprowadzają ją po swoim ciele, co stanowi jeden ze sposobów znakowania terytorium.

Farba niedźwiedzia, czyli jucha, posiada charakterystyczny zapach oraz skutecznie okazuje się trwała na sierści zwierzęcia. W środowisku łowieckim oraz w tradycyjnym rzemiośle myśliwskim używana była do ozdabiania strzał i innych narzędzi myśliwskich.

Jucha ma także zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, gdzie wykorzystywana jest jako substancja zapachowa. Wydobyty naturalny zapach z juchy niedźwiedzia jest bardzo trwały i charakteryzuje się unikalnym aromatem.

Ze względu na zmianę przepisów dotyczących ochrony gatunkowej niedźwiedzi, korzystanie z juchy staje się coraz bardziej kontrowersyjne i ograniczone prawem w wielu krajach. W związku z tym rośnie znaczenie alternatywnych substancji, które mogą być stosowane do podobnych celów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jucha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)