Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jucha

jucha

farba niedźwiedzia.

Jucha to farba pochodzenia zwierzęcego, wydzielana przez niedźwiedzie. Jest to substancja cieczowa o konsystencji i kolorze zbliżonym do smoły. Niedźwiedzie wydzielają juchę poprzez gruczoły znajdujące się w ich skórze, a następnie rozprowadzają ją po swoim ciele, co stanowi jeden ze sposobów znakowania terytorium.

Farba niedźwiedzia, czyli jucha, posiada charakterystyczny zapach oraz skutecznie okazuje się trwała na sierści zwierzęcia. W środowisku łowieckim oraz w tradycyjnym rzemiośle myśliwskim używana była do ozdabiania strzał i innych narzędzi myśliwskich.

Jucha ma także zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, gdzie wykorzystywana jest jako substancja zapachowa. Wydobyty naturalny zapach z juchy niedźwiedzia jest bardzo trwały i charakteryzuje się unikalnym aromatem.

Ze względu na zmianę przepisów dotyczących ochrony gatunkowej niedźwiedzi, korzystanie z juchy staje się coraz bardziej kontrowersyjne i ograniczone prawem w wielu krajach. W związku z tym rośnie znaczenie alternatywnych substancji, które mogą być stosowane do podobnych celów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jucha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)

jelenina

dziczyzna z jeleni

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jagnię

młody muflon.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.