Definicja hasła: jucha
- jucha
farba niedźwiedzia.
Jucha to farba pochodzenia zwierzęcego, wydzielana przez niedźwiedzie. Jest to substancja cieczowa o konsystencji i kolorze zbliżonym do smoły. Niedźwiedzie wydzielają juchę poprzez gruczoły znajdujące się w ich skórze, a następnie rozprowadzają ją po swoim ciele, co stanowi jeden ze sposobów znakowania terytorium.
Farba niedźwiedzia, czyli jucha, posiada charakterystyczny zapach oraz skutecznie okazuje się trwała na sierści zwierzęcia. W środowisku łowieckim oraz w tradycyjnym rzemiośle myśliwskim używana była do ozdabiania strzał i innych narzędzi myśliwskich.
Jucha ma także zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, gdzie wykorzystywana jest jako substancja zapachowa. Wydobyty naturalny zapach z juchy niedźwiedzia jest bardzo trwały i charakteryzuje się unikalnym aromatem.
Ze względu na zmianę przepisów dotyczących ochrony gatunkowej niedźwiedzi, korzystanie z juchy staje się coraz bardziej kontrowersyjne i ograniczone prawem w wielu krajach. W związku z tym rośnie znaczenie alternatywnych substancji, które mogą być stosowane do podobnych celów.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jucha w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę J
- jednostka jelenia
jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.
- jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)
ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)
- język spustowy
część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał
- jastrzębiarstwo
przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.
- jazgot
ujadanie wilków lub psów.
- jagdterier
niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)
- jastrzębiec
dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.
- jałowa
samica, która nie może mieć potomstwa.
- jucha
farba niedźwiedzia.
- język łowiecki
fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)