Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jamki

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

Jamki to specjalne chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów. Są one wykorzystywane przez ptaki do polowania na inne zwierzęta, takie jak myszy, norniki i inne małe ssaki. Ptaki te wykorzystują jamki do polowania na ofiary, które są uwięzione w śniegu. Cietrzewie mogą również używać jamki do schronienia się przed drapieżnikami lub dla odpoczynku.

Jamki są tworzone przez cietrzewie, które mają specjalne dzioby, które pozwalają im wydrążyć chodniki w śniegu. Ptaki te mogą tworzyć jamki o różnych rozmiarach i głębokościach, w zależności od potrzeb. Jamki są czasami widoczne na powierzchni śniegu, ale czasami ptaki tworzą je tak głęboko, że są niewidoczne gołym okiem.

Jamki służą cietrzewom jako miejsce do polowania i schronienia się przed drapieżnikami. Służy to również jako miejsce do odpoczynku i zimowego snu ptaków. Jamki służyć również jako miejsce do składowania pokarmu dla ptaków, aby mogli go zjeść w późniejszych okresach zimy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jamki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)

jednorożec

samiec zwierzyny płowej, mający jako poroże tylko jedną tykę, wyrastającą z centralnie położonego jednego możdżenia.

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)