Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jamki

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

Jamki to specjalne chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów. Są one wykorzystywane przez ptaki do polowania na inne zwierzęta, takie jak myszy, norniki i inne małe ssaki. Ptaki te wykorzystują jamki do polowania na ofiary, które są uwięzione w śniegu. Cietrzewie mogą również używać jamki do schronienia się przed drapieżnikami lub dla odpoczynku.

Jamki są tworzone przez cietrzewie, które mają specjalne dzioby, pozwalające im wydrążyć chodniki w śniegu. Ptaki te mogą tworzyć jamki o różnych rozmiarach i głębokościach, w zależności od potrzeb. Jamki są czasami widoczne na powierzchni śniegu, ale czasami ptaki tworzą je tak głęboko, że są niewidoczne gołym okiem.

Jamki służą cietrzewom jako miejsce do polowania i schronienia się przed drapieżnikami. Służą również jako miejsce do odpoczynku i zimowego snu ptaków. Ponadto jamki pełnią funkcję magazynu pokarmowego, umożliwiając przechowywanie zdobyczy na późniejsze spożycie przez ptaki. W ten sposób jamki stają się wielofunkcyjnym elementem życia cietrzewi w trudnych warunkach zimowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jamki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jagnię

młody muflon.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jednorurka

śrutowa broń myśliwska o jednej lufie.

jelonek

młody jeleń.

jeleń szlachetny, jeleń szlachetny (Cervus elaphus L.)

ssak z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 165-250 cm, wysokość 120-150 cm, dł. ogona 12-15 cm, ciężar byka do 250 kg, łani do 150 kg. Wierzch ciała latem od jasnorudego do (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jednotykowiec

samiec zwierzyny płowej, mający w porożu tylko jedną tykę.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jelenina

dziczyzna z jeleni