Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jamki

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

Jamki to specjalne chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów. Są one wykorzystywane przez ptaki do polowania na inne zwierzęta, takie jak myszy, norniki i inne małe ssaki. Ptaki te wykorzystują jamki do polowania na ofiary, które są uwięzione w śniegu. Cietrzewie mogą również używać jamki do schronienia się przed drapieżnikami lub dla odpoczynku.

Jamki są tworzone przez cietrzewie, które mają specjalne dzioby, pozwalające im wydrążyć chodniki w śniegu. Ptaki te mogą tworzyć jamki o różnych rozmiarach i głębokościach, w zależności od potrzeb. Jamki są czasami widoczne na powierzchni śniegu, ale czasami ptaki tworzą je tak głęboko, że są niewidoczne gołym okiem.

Jamki służą cietrzewom jako miejsce do polowania i schronienia się przed drapieżnikami. Służą również jako miejsce do odpoczynku i zimowego snu ptaków. Ponadto jamki pełnią funkcję magazynu pokarmowego, umożliwiając przechowywanie zdobyczy na późniejsze spożycie przez ptaki. W ten sposób jamki stają się wielofunkcyjnym elementem życia cietrzewi w trudnych warunkach zimowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jamki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jamniki

niewielkie psy na krótkich łapach, lecz o długim, silnym tułowiu. Przednie łapy przystosowane do kopania w norach. Ogon długi, maść od jasnabrązowej do czarnej. Sierść, w zależności od (...)

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jaźwiec

inaczej borsuk.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał