Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jamki

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

Jamki to specjalne chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów. Są one wykorzystywane przez ptaki do polowania na inne zwierzęta, takie jak myszy, norniki i inne małe ssaki. Ptaki te wykorzystują jamki do polowania na ofiary, które są uwięzione w śniegu. Cietrzewie mogą również używać jamki do schronienia się przed drapieżnikami lub dla odpoczynku.

Jamki są tworzone przez cietrzewie, które mają specjalne dzioby, pozwalające im wydrążyć chodniki w śniegu. Ptaki te mogą tworzyć jamki o różnych rozmiarach i głębokościach, w zależności od potrzeb. Jamki są czasami widoczne na powierzchni śniegu, ale czasami ptaki tworzą je tak głęboko, że są niewidoczne gołym okiem.

Jamki służą cietrzewom jako miejsce do polowania i schronienia się przed drapieżnikami. Służą również jako miejsce do odpoczynku i zimowego snu ptaków. Ponadto jamki pełnią funkcję magazynu pokarmowego, umożliwiając przechowywanie zdobyczy na późniejsze spożycie przez ptaki. W ten sposób jamki stają się wielofunkcyjnym elementem życia cietrzewi w trudnych warunkach zimowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jamki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jaźwiec

inaczej borsuk.

jeleń sika, jeleń sika (Cervus nippon Temmick)

gatunek z rodziny jeleniowatych. Długość ciała 125-150 cm, wysokość 72-100 cm, dł. ogona 22-26 cm, ciężar samców 40-45 kg. Ubarwienie w lecie rudawe z delikatnymi białawymi plamkami, (...)

jucha

farba niedźwiedzia.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

jastrzębiowate, jastrzębiowate (Accipitridae)

rodzina ptaków drapieżnych obejmująca 205 gatunków, z których w Polsce występuje 25. Wszystkie znajdują się pod ochroną.

jamki

chodniki wydrążone przez cietrzewie w głębokim śniegu podczas silnych mrozów.

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jeleniowate, jeleniowate (Cervidae)

rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych obejmująca około 40 gatunków. W Polsce występują: jeleń szlachetny, jeleń sika, sarna, łoś i daniel. Samce jeleniowatych (a u reniferów i (...)