Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nabijacz

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

Nabijacz to osoba, która w dawnych czasach była pomocnikiem myśliwego. Jego głównym zadaniem było nabijanie broni zamienniej, którą myśliwy używał do polowania. Nabijacz musiał mieć dużą wiedzę na temat broni i jej obsługi, aby móc skutecznie wykonywać swoje obowiązki. Musiał również znać się na rodzajach amunicji, które należało użyć do danego rodzaju broni.

Nabijacz musiał również mieć umiejętności manualne, aby móc skutecznie nabijać broń. Musiał wiedzieć, jak odpowiednio ustawić lufę i spust, aby broń działała prawidłowo. Musiał również wiedzieć, jak odpowiednio przygotować amunicję do nabicia.

Nabijacze byli bardzo ważnymi członkami drużyny myśliwskiej. Ich umiejętności i wiedza pozwalały myśliwym na skuteczne polowanie. Dzięki ich pracy myśliwi mogli skupić się na polowaniu bez obaw o to, że ich broń nie będzie działać prawidłowo.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabijacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)