Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nabijacz

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

Nabijacz to historyczna rola w myślistwie, będąca pomocnikiem myśliwego. Jego głównym zadaniem było nabijanie broni zamienniej, czyli przygotowywanie i ładowanie zapasowej broni myśliwego podczas polowania. Nabijacz musiał posiadać szczegółową wiedzę na temat różnego rodzaju broni oraz amunicji, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Istotne było także opanowanie umiejętności manualnych, tak aby móc sprawnie obsługiwać broń oraz prawidłowo rozładowywać i załadowywać amunicję.

Nabijacz był niezwykle istotnym członkiem drużyny myśliwskiej, a jego kompetencje pozwalały myśliwym na skuteczne polowanie. Dzięki jego pracy myśliwi mogli skupić się na tropieniu i odstrzale zwierzyny, mając pewność, że ich broń działa właściwie. Nabijacze pełnili również rolę doradczą, pomagając w doborze odpowiedniej broni i amunicji do konkretnych sytuacji łowieckich.

Obecnie rola nabijacza straciła na znaczeniu ze względu na nowoczesne technologie i standardy bezpieczeństwa. Niemniej jednak historia tej funkcji rzuca światło na tradycje łowieckie oraz na specjalistyczną wiedzę wymaganą od uczestników polowań w przeszłości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabijacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.