Definicja hasła: nabijacz
- nabijacz
dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.
Nabijacz to historyczna rola w myślistwie, będąca pomocnikiem myśliwego. Jego głównym zadaniem było nabijanie broni zamienniej, czyli przygotowywanie i ładowanie zapasowej broni myśliwego podczas polowania. Nabijacz musiał posiadać szczegółową wiedzę na temat różnego rodzaju broni oraz amunicji, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Istotne było także opanowanie umiejętności manualnych, tak aby móc sprawnie obsługiwać broń oraz prawidłowo rozładowywać i załadowywać amunicję.
Nabijacz był niezwykle istotnym członkiem drużyny myśliwskiej, a jego kompetencje pozwalały myśliwym na skuteczne polowanie. Dzięki jego pracy myśliwi mogli skupić się na tropieniu i odstrzale zwierzyny, mając pewność, że ich broń działa właściwie. Nabijacze pełnili również rolę doradczą, pomagając w doborze odpowiedniej broni i amunicji do konkretnych sytuacji łowieckich.
Obecnie rola nabijacza straciła na znaczeniu ze względu na nowoczesne technologie i standardy bezpieczeństwa. Niemniej jednak historia tej funkcji rzuca światło na tradycje łowieckie oraz na specjalistyczną wiedzę wymaganą od uczestników polowań w przeszłości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabijacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- nakładanie poroża
wykształcanie poroża.
- napuszczanie
końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.
- na kulawy sztych
na ukos z przodu
- na sztych
na wprost z przodu, przodem
- niegniazdowy
ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.
- nielot
młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.
- niedostęp
cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.
- niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)
jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)
- niemyśliwski czyn
zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.
- nurek
ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).