Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nabijacz

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

Nabijacz to historyczna rola w myślistwie, będąca pomocnikiem myśliwego. Jego głównym zadaniem było nabijanie broni zamienniej, czyli przygotowywanie i ładowanie zapasowej broni myśliwego podczas polowania. Nabijacz musiał posiadać szczegółową wiedzę na temat różnego rodzaju broni oraz amunicji, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Istotne było także opanowanie umiejętności manualnych, tak aby móc sprawnie obsługiwać broń oraz prawidłowo rozładowywać i załadowywać amunicję.

Nabijacz był niezwykle istotnym członkiem drużyny myśliwskiej, a jego kompetencje pozwalały myśliwym na skuteczne polowanie. Dzięki jego pracy myśliwi mogli skupić się na tropieniu i odstrzale zwierzyny, mając pewność, że ich broń działa właściwie. Nabijacze pełnili również rolę doradczą, pomagając w doborze odpowiedniej broni i amunicji do konkretnych sytuacji łowieckich.

Obecnie rola nabijacza straciła na znaczeniu ze względu na nowoczesne technologie i standardy bezpieczeństwa. Niemniej jednak historia tej funkcji rzuca światło na tradycje łowieckie oraz na specjalistyczną wiedzę wymaganą od uczestników polowań w przeszłości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabijacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

na sztych

na wprost z przodu, przodem