Definicja hasła: nabijacz
- nabijacz
dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.
Nabijacz to historyczna rola w myślistwie, będąca pomocnikiem myśliwego. Jego głównym zadaniem było nabijanie broni zamienniej, czyli przygotowywanie i ładowanie zapasowej broni myśliwego podczas polowania. Nabijacz musiał posiadać szczegółową wiedzę na temat różnego rodzaju broni oraz amunicji, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Istotne było także opanowanie umiejętności manualnych, tak aby móc sprawnie obsługiwać broń oraz prawidłowo rozładowywać i załadowywać amunicję.
Nabijacz był niezwykle istotnym członkiem drużyny myśliwskiej, a jego kompetencje pozwalały myśliwym na skuteczne polowanie. Dzięki jego pracy myśliwi mogli skupić się na tropieniu i odstrzale zwierzyny, mając pewność, że ich broń działa właściwie. Nabijacze pełnili również rolę doradczą, pomagając w doborze odpowiedniej broni i amunicji do konkretnych sytuacji łowieckich.
Obecnie rola nabijacza straciła na znaczeniu ze względu na nowoczesne technologie i standardy bezpieczeństwa. Niemniej jednak historia tej funkcji rzuca światło na tradycje łowieckie oraz na specjalistyczną wiedzę wymaganą od uczestników polowań w przeszłości.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabijacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- niekoronny
jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.
- nakrywka
czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.
- narzynacz
pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.
- norowce
psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.
- nadoczniak
druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.
- nóż myśliwski
biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.
- niewypał
nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.
- nogawice
gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.
- niegniazdowy
ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.
- nie strzelany
1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)