Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na pomyka

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

Na pomyka to zabroniony obecnie sposób polowania na zające, który polega na tym, że myśliwy samotnie przechodzi przez pole i strzela do uciekających przed nim zajęcy. Jest to metoda polowania, która wymaga od myśliwego dużej wprawy i precyzji.

Myśliwy musi być bardzo cicho i skupiony, aby mógł zauważyć zające i w porę wycelować w nie swoją broń. Metoda ta jest bardzo popularna w Europie, zwłaszcza we Francji, gdzie jest stosowana do polowania na dzikie zwierzęta. Jest ona również używana w innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania.

Metoda ta jest obecnie zabroniona w większości krajów europejskich ze względu na jej potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Niektórzy myśliwi uważają jednak, że metoda ta może być stosowana bezpiecznie i skutecznie, jeśli myśliwi są odpowiednio przeszkoleni i posiadają odpowiedni sprzęt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na pomyka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.