Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na pomyka

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

Na pomyka to zabroniony obecnie sposób polowania na zające, który polega na tym, że myśliwy samotnie przechodzi przez pole i strzela do uciekających przed nim zajęcy. Jest to metoda polowania, która wymaga od myśliwego dużej wprawy i precyzji.

Myśliwy musi być bardzo cicho i skupiony, aby mógł zauważyć zające i w porę wycelować w nie swoją broń. Metoda ta jest bardzo popularna w Europie, zwłaszcza we Francji, gdzie jest stosowana do polowania na dzikie zwierzęta. Jest ona również używana w innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania.

Metoda ta jest obecnie zabroniona w większości krajów europejskich ze względu na jej potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Niektórzy myśliwi uważają jednak, że metoda ta może być stosowana bezpiecznie i skutecznie, jeśli myśliwi są odpowiednio przeszkoleni i posiadają odpowiedni sprzęt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na pomyka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).