Definicja hasła: na pomyka
- na pomyka
zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.
Na pomyka to zabroniony obecnie sposób polowania na zające, który polega na tym, że myśliwy samotnie przechodzi przez pole i strzela do uciekających przed nim zajęcy. Jest to metoda polowania, która wymaga od myśliwego dużej wprawy i precyzji.
Myśliwy musi być bardzo cicho i skupiony, aby mógł zauważyć zające i w porę wycelować w nie swoją broń. Metoda ta jest bardzo popularna w Europie, zwłaszcza we Francji, gdzie jest stosowana do polowania na dzikie zwierzęta. Jest ona również używana w innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania.
Metoda ta jest obecnie zabroniona w większości krajów europejskich ze względu na jej potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Niektórzy myśliwi uważają jednak, że metoda ta może być stosowana bezpiecznie i skutecznie, jeśli myśliwi są odpowiednio przeszkoleni i posiadają odpowiedni sprzęt.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na pomyka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- nóż myśliwski
biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.
- niedostęp
cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.
- nie strzelany
1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)
- nodia
syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.
- naganka
grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.
- nielot
młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.
- nora
podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)
- niedokuna
młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).
- nogawice
gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.
- narzynacz
pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.