Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na sztych

na sztych

na wprost z przodu, przodem

Na sztych - termin używany w kontekście polowania, oznacza pozycję ciała i głowy zwierzęcia, które jest skierowane wprost z przodu, przodem. Zwierzyna ustawiona "na sztych" stoi zwrócona w stronę łowiącego, zwykle podniesioną na przednich łapach lub stojąca bez ruchu. Ta pozycja umożliwia szybkie reakcje oraz postrzelenie lub zaatakowanie wroga w przypadku zagrożenia. Polujący myśliwi starają się wykorzystać tę sytuację poprzez oszacowanie odległości i przygotowanie do oddania strzału lub oddalenia ryzyka ataku zwierzęcia.

Polujący dbają o rozpoznanie sygnałów i zachowań specyficznych dla danej gatunku zwierzyny, aby odpowiednio ocenić sytuację "na sztych". Często myśliwi obserwując zwierzęta ze stanowiska spokojnie czekają na moment otworzenia lufy oraz odpowiednią chwilę na oddanie strzału w celu zapewnienia skutecznego trafienia. Pozycja "na sztych" to kluczowy moment dla myśliwego, wymagający precyzji i koncentracji zarówno podczas obserwacji jak i wykonania strzału.

Zdolność do reakcji i podejmowania decyzji w sytuacji "na sztych" jest istotnym elementem etyki łowieckiej. Myśliwy musi być świadomy swojej odpowiedzialności za sprawność wykonanych strzałów oraz za to, by uniknąć niewłaściwego zachowania podczas polowania. Termin "na sztych" nie dotyczy tylko samej pozycji zwierzyny - ma także znaczenie dla techniki myśliwego oraz jego umiejętności czytania sytuacji i podejmowania właściwej decyzji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.