Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na sztych

na sztych

na wprost z przodu, przodem

Na sztych - termin używany w kontekście polowania, oznacza pozycję ciała i głowy zwierzęcia, które jest skierowane wprost z przodu, przodem. Zwierzyna ustawiona "na sztych" stoi zwrócona w stronę łowiącego, zwykle podniesioną na przednich łapach lub stojąca bez ruchu. Ta pozycja umożliwia szybkie reakcje oraz postrzelenie lub zaatakowanie wroga w przypadku zagrożenia. Polujący myśliwi starają się wykorzystać tę sytuację poprzez oszacowanie odległości i przygotowanie do oddania strzału lub oddalenia ryzyka ataku zwierzęcia.

Polujący dbają o rozpoznanie sygnałów i zachowań specyficznych dla danej gatunku zwierzyny, aby odpowiednio ocenić sytuację "na sztych". Często myśliwi obserwując zwierzęta ze stanowiska spokojnie czekają na moment otworzenia lufy oraz odpowiednią chwilę na oddanie strzału w celu zapewnienia skutecznego trafienia. Pozycja "na sztych" to kluczowy moment dla myśliwego, wymagający precyzji i koncentracji zarówno podczas obserwacji jak i wykonania strzału.

Zdolność do reakcji i podejmowania decyzji w sytuacji "na sztych" jest istotnym elementem etyki łowieckiej. Myśliwy musi być świadomy swojej odpowiedzialności za sprawność wykonanych strzałów oraz za to, by uniknąć niewłaściwego zachowania podczas polowania. Termin "na sztych" nie dotyczy tylko samej pozycji zwierzyny - ma także znaczenie dla techniki myśliwego oraz jego umiejętności czytania sytuacji i podejmowania właściwej decyzji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)