Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na sztych

na sztych

na wprost z przodu, przodem

Na sztych - termin używany w kontekście polowania, oznacza pozycję ciała i głowy zwierzęcia, które jest skierowane wprost z przodu, przodem. Zwierzyna ustawiona "na sztych" stoi zwrócona w stronę łowiącego, zwykle podniesioną na przednich łapach lub stojąca bez ruchu. Ta pozycja umożliwia szybkie reakcje oraz postrzelenie lub zaatakowanie wroga w przypadku zagrożenia. Polujący myśliwi starają się wykorzystać tę sytuację poprzez oszacowanie odległości i przygotowanie do oddania strzału lub oddalenia ryzyka ataku zwierzęcia.

Polujący dbają o rozpoznanie sygnałów i zachowań specyficznych dla danej gatunku zwierzyny, aby odpowiednio ocenić sytuację "na sztych". Często myśliwi obserwując zwierzęta ze stanowiska spokojnie czekają na moment otworzenia lufy oraz odpowiednią chwilę na oddanie strzału w celu zapewnienia skutecznego trafienia. Pozycja "na sztych" to kluczowy moment dla myśliwego, wymagający precyzji i koncentracji zarówno podczas obserwacji jak i wykonania strzału.

Zdolność do reakcji i podejmowania decyzji w sytuacji "na sztych" jest istotnym elementem etyki łowieckiej. Myśliwy musi być świadomy swojej odpowiedzialności za sprawność wykonanych strzałów oraz za to, by uniknąć niewłaściwego zachowania podczas polowania. Termin "na sztych" nie dotyczy tylko samej pozycji zwierzyny - ma także znaczenie dla techniki myśliwego oraz jego umiejętności czytania sytuacji i podejmowania właściwej decyzji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.