Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na sztych

na sztych

na wprost z przodu, przodem

Na sztych - termin używany w kontekście polowania, oznacza pozycję ciała i głowy zwierzęcia, które jest skierowane wprost z przodu, przodem. Zwierzyna ustawiona "na sztych" stoi zwrócona w stronę łowiącego, zwykle podniesioną na przednich łapach lub stojąca bez ruchu. Ta pozycja umożliwia szybkie reakcje oraz postrzelenie lub zaatakowanie wroga w przypadku zagrożenia. Polujący myśliwi starają się wykorzystać tę sytuację poprzez oszacowanie odległości i przygotowanie do oddania strzału lub oddalenia ryzyka ataku zwierzęcia.

Polujący dbają o rozpoznanie sygnałów i zachowań specyficznych dla danej gatunku zwierzyny, aby odpowiednio ocenić sytuację "na sztych". Często myśliwi obserwując zwierzęta ze stanowiska spokojnie czekają na moment otworzenia lufy oraz odpowiednią chwilę na oddanie strzału w celu zapewnienia skutecznego trafienia. Pozycja "na sztych" to kluczowy moment dla myśliwego, wymagający precyzji i koncentracji zarówno podczas obserwacji jak i wykonania strzału.

Zdolność do reakcji i podejmowania decyzji w sytuacji "na sztych" jest istotnym elementem etyki łowieckiej. Myśliwy musi być świadomy swojej odpowiedzialności za sprawność wykonanych strzałów oraz za to, by uniknąć niewłaściwego zachowania podczas polowania. Termin "na sztych" nie dotyczy tylko samej pozycji zwierzyny - ma także znaczenie dla techniki myśliwego oraz jego umiejętności czytania sytuacji i podejmowania właściwej decyzji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.