Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niekoronny

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

Niekoronny – termin używany w łowiectwie, określający jelenia byka noszącego wieniec, którego tyki nie posiadają koron. Jelenie te są uważane za mniej wartościowe, ponieważ korony na ich tykach nie występują lub są bardzo małe. Istnieje tradycja w polowaniach, że niektórzy myśliwi mogą preferować polowanie na jelenie koronne z imponującymi koronami, co może wpływać na ocenę wartości trofeum. Niekoronne jelenie byki mogą być mniej pożądane ze względu na mniejszą atutyczność.

W kontekście łowieckim, termin "niekoronny" odnosi się do charakterystyki fizycznej jelenich byków, która determinowana jest przez brak rozwiniętych czy widocznych koron na ich tykach. Dla myśliwych istotne jest rozróżnienie pomiędzy jelonkiem koronnym a niekoronnym ze względu na wartość trofeum oraz restrykcje i preferencje w polowaniu.

Ponadto, różnice pomiędzy jelnią koronną a niekoronną mają znaczenie również podczas oceny stanu populacji jeleni oraz regulacji gospodarki łowieckiej. Konieczne jest monitorowanie występowania obu typów jeleni i kontrola liczebności każdej z grup w celu utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "niekoronny" jest istotnym pojęciem dla łowieckiego rejestru trofeów oraz oceny populacji dzikiej zwierzyny. Zrozumienie różnic pomiędzy jelnią koronną a niekoronną jest ważne zarówno dla myśliwych jak i naukowców zajmujących się ochroną przyrody i zarządzaniem populacjami dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niekoronny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.