Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niekoronny

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

Niekoronny – termin używany w łowiectwie, określający jelenia byka noszącego wieniec, którego tyki nie posiadają koron. Jelenie te są uważane za mniej wartościowe, ponieważ korony na ich tykach nie występują lub są bardzo małe. Istnieje tradycja w polowaniach, że niektórzy myśliwi mogą preferować polowanie na jelenie koronne z imponującymi koronami, co może wpływać na ocenę wartości trofeum. Niekoronne jelenie byki mogą być mniej pożądane ze względu na mniejszą atutyczność.

W kontekście łowieckim, termin "niekoronny" odnosi się do charakterystyki fizycznej jelenich byków, która determinowana jest przez brak rozwiniętych czy widocznych koron na ich tykach. Dla myśliwych istotne jest rozróżnienie pomiędzy jelonkiem koronnym a niekoronnym ze względu na wartość trofeum oraz restrykcje i preferencje w polowaniu.

Ponadto, różnice pomiędzy jelnią koronną a niekoronną mają znaczenie również podczas oceny stanu populacji jeleni oraz regulacji gospodarki łowieckiej. Konieczne jest monitorowanie występowania obu typów jeleni i kontrola liczebności każdej z grup w celu utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "niekoronny" jest istotnym pojęciem dla łowieckiego rejestru trofeów oraz oceny populacji dzikiej zwierzyny. Zrozumienie różnic pomiędzy jelnią koronną a niekoronną jest ważne zarówno dla myśliwych jak i naukowców zajmujących się ochroną przyrody i zarządzaniem populacjami dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niekoronny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)