Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niekoronny

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

Niekoronny – termin używany w łowiectwie, określający jelenia byka noszącego wieniec, którego tyki nie posiadają koron. Jelenie te są uważane za mniej wartościowe, ponieważ korony na ich tykach nie występują lub są bardzo małe. Istnieje tradycja w polowaniach, że niektórzy myśliwi mogą preferować polowanie na jelenie koronne z imponującymi koronami, co może wpływać na ocenę wartości trofeum. Niekoronne jelenie byki mogą być mniej pożądane ze względu na mniejszą atutyczność.

W kontekście łowieckim, termin "niekoronny" odnosi się do charakterystyki fizycznej jelenich byków, która determinowana jest przez brak rozwiniętych czy widocznych koron na ich tykach. Dla myśliwych istotne jest rozróżnienie pomiędzy jelonkiem koronnym a niekoronnym ze względu na wartość trofeum oraz restrykcje i preferencje w polowaniu.

Ponadto, różnice pomiędzy jelnią koronną a niekoronną mają znaczenie również podczas oceny stanu populacji jeleni oraz regulacji gospodarki łowieckiej. Konieczne jest monitorowanie występowania obu typów jeleni i kontrola liczebności każdej z grup w celu utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "niekoronny" jest istotnym pojęciem dla łowieckiego rejestru trofeów oraz oceny populacji dzikiej zwierzyny. Zrozumienie różnic pomiędzy jelnią koronną a niekoronną jest ważne zarówno dla myśliwych jak i naukowców zajmujących się ochroną przyrody i zarządzaniem populacjami dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niekoronny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.