Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadlufka

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

Nadlufka to rodzaj broni myśliwskiej, który składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to bardzo popularny typ broni, często wykorzystywany przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Nadlufka może być śrutowa lub kulowa, a także kombinowana.

Nadlufka śrutowa jest najczęściej używana do polowania na ptaki i inne drobne zwierzęta. Wyposażona jest w dwa magazynki, umieszczone pionowo, służące do przechowywania amunicji. Ponadto nadlufka śrutowa posiada dwa spusty, co umożliwia strzelanie z obu luf jednocześnie.

Nadlufka kulowa, znana również jako ekspres bok, często wykorzystywana jest do polowania na duże zwierzęta. Posiada tylko jeden magazynek i jeden spust, lecz zdolna jest do jednoczesnego oddawania strzałów z obu luf. Dodatkowo nadlufka kulowa posiada specjalny system bezpieczeństwa uniemożliwiający strzelanie pojedynczymi nabojami.

Kolejnym rodzajem nadlufki jest kniejówka, czyli nadlufka kombinowana. Stanowi ona połączenie nadlufki śrutowej i kulowej, charakteryzujące się posiadaniem dwóch magazynków, dwóch spustów oraz możliwością strzelania zarówno śrutem, jak i kulami. Kniejówka sprawdza się doskonale podczas polowań na duże zwierzęta, umożliwiając równoczesne korzystanie z obu rodzajów amunicji w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadlufka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

na kulawy sztych

na ukos z przodu

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

na sztych

na wprost z przodu, przodem