Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadlufka

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

Nadlufka to rodzaj broni myśliwskiej, który składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to bardzo popularny typ broni, często wykorzystywany przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Nadlufka może być śrutowa lub kulowa, a także kombinowana.

Nadlufka śrutowa jest najczęściej używana do polowania na ptaki i inne drobne zwierzęta. Wyposażona jest w dwa magazynki, umieszczone pionowo, służące do przechowywania amunicji. Ponadto nadlufka śrutowa posiada dwa spusty, co umożliwia strzelanie z obu luf jednocześnie.

Nadlufka kulowa, znana również jako ekspres bok, często wykorzystywana jest do polowania na duże zwierzęta. Posiada tylko jeden magazynek i jeden spust, lecz zdolna jest do jednoczesnego oddawania strzałów z obu luf. Dodatkowo nadlufka kulowa posiada specjalny system bezpieczeństwa uniemożliwiający strzelanie pojedynczymi nabojami.

Kolejnym rodzajem nadlufki jest kniejówka, czyli nadlufka kombinowana. Stanowi ona połączenie nadlufki śrutowej i kulowej, charakteryzujące się posiadaniem dwóch magazynków, dwóch spustów oraz możliwością strzelania zarówno śrutem, jak i kulami. Kniejówka sprawdza się doskonale podczas polowań na duże zwierzęta, umożliwiając równoczesne korzystanie z obu rodzajów amunicji w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadlufka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.