Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadlufka

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

Nadlufka to rodzaj broni myśliwskiej, która składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to bardzo popularny typ broni, który jest często wykorzystywany przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Nadlufka może być śrutowa lub kulowa, a także kombinowana.

Nadlufka śrutowa jest najczęściej wykorzystywana do polowania na ptaki i inne drobne zwierzęta. Jest ona wyposażona w dwa magazynki, które są ustawione pionowo i służą do przechowywania amunicji. Nadlufka śrutowa ma również dwa spusty, które pozwalają na strzelanie z obu luf jednocześnie.

Nadlufka kulowa, znana również jako ekspres bok, jest często wykorzystywana do polowania na duże zwierzęta. Ma ona tylko jeden magazynek i jeden spust, ale może strzelać z obu luf jednocześnie. Nadlufka kulowa ma również specjalny system bezpieczeństwa, który uniemożliwia strzelanie pojedynczych naboi.

Kolejnym rodzajem nadlufki jest kniejówka, czyli nadlufka kombinowana. Jest to połączenie nadlufki śrutowej i kulowej. Kniejówka ma dwa magazynki i dwa spusty oraz może strzelać zarówno śrutem, jak i kulami. Jest to idealna broń do polowania na duże zwierzęta, ponieważ można strzelać zarówno śrutem, jak i kulami w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadlufka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).