Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadlufka

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

Nadlufka to rodzaj broni myśliwskiej, który składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to bardzo popularny typ broni, często wykorzystywany przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Nadlufka może być śrutowa lub kulowa, a także kombinowana.

Nadlufka śrutowa jest najczęściej używana do polowania na ptaki i inne drobne zwierzęta. Wyposażona jest w dwa magazynki, umieszczone pionowo, służące do przechowywania amunicji. Ponadto nadlufka śrutowa posiada dwa spusty, co umożliwia strzelanie z obu luf jednocześnie.

Nadlufka kulowa, znana również jako ekspres bok, często wykorzystywana jest do polowania na duże zwierzęta. Posiada tylko jeden magazynek i jeden spust, lecz zdolna jest do jednoczesnego oddawania strzałów z obu luf. Dodatkowo nadlufka kulowa posiada specjalny system bezpieczeństwa uniemożliwiający strzelanie pojedynczymi nabojami.

Kolejnym rodzajem nadlufki jest kniejówka, czyli nadlufka kombinowana. Stanowi ona połączenie nadlufki śrutowej i kulowej, charakteryzujące się posiadaniem dwóch magazynków, dwóch spustów oraz możliwością strzelania zarówno śrutem, jak i kulami. Kniejówka sprawdza się doskonale podczas polowań na duże zwierzęta, umożliwiając równoczesne korzystanie z obu rodzajów amunicji w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadlufka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.