Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadlufka

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

Nadlufka to rodzaj broni myśliwskiej, który składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to bardzo popularny typ broni, często wykorzystywany przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Nadlufka może być śrutowa lub kulowa, a także kombinowana.

Nadlufka śrutowa jest najczęściej używana do polowania na ptaki i inne drobne zwierzęta. Wyposażona jest w dwa magazynki, umieszczone pionowo, służące do przechowywania amunicji. Ponadto nadlufka śrutowa posiada dwa spusty, co umożliwia strzelanie z obu luf jednocześnie.

Nadlufka kulowa, znana również jako ekspres bok, często wykorzystywana jest do polowania na duże zwierzęta. Posiada tylko jeden magazynek i jeden spust, lecz zdolna jest do jednoczesnego oddawania strzałów z obu luf. Dodatkowo nadlufka kulowa posiada specjalny system bezpieczeństwa uniemożliwiający strzelanie pojedynczymi nabojami.

Kolejnym rodzajem nadlufki jest kniejówka, czyli nadlufka kombinowana. Stanowi ona połączenie nadlufki śrutowej i kulowej, charakteryzujące się posiadaniem dwóch magazynków, dwóch spustów oraz możliwością strzelania zarówno śrutem, jak i kulami. Kniejówka sprawdza się doskonale podczas polowań na duże zwierzęta, umożliwiając równoczesne korzystanie z obu rodzajów amunicji w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadlufka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.