Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadlufka

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

Nadlufka to rodzaj broni myśliwskiej, która składa się z dwóch luf ułożonych pionowo. Jest to bardzo popularny typ broni, który jest często wykorzystywany przez myśliwych do polowań na zwierzynę. Nadlufka może być śrutowa lub kulowa, a także kombinowana.

Nadlufka śrutowa jest najczęściej wykorzystywana do polowania na ptaki i inne drobne zwierzęta. Jest ona wyposażona w dwa magazynki, które są ustawione pionowo i służą do przechowywania amunicji. Nadlufka śrutowa ma również dwa spusty, które pozwalają na strzelanie z obu luf jednocześnie.

Nadlufka kulowa, znana również jako ekspres bok, jest często wykorzystywana do polowania na duże zwierzęta. Ma ona tylko jeden magazynek i jeden spust, ale może strzelać z obu luf jednocześnie. Nadlufka kulowa ma również specjalny system bezpieczeństwa, który uniemożliwia strzelanie pojedynczych naboi.

Kolejnym rodzajem nadlufki jest kniejówka, czyli nadlufka kombinowana. Jest to połączenie nadlufki śrutowej i kulowej. Kniejówka ma dwa magazynki i dwa spusty oraz może strzelać zarówno śrutem, jak i kulami. Jest to idealna broń do polowania na duże zwierzęta, ponieważ można strzelać zarówno śrutem, jak i kulami w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadlufka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).