Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nogawice

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

Nogawice to specyficzne, gęste upierzenie występujące na zgrzebłach (nogawkach) głuszca. Jest to charakterystyczna cecha tego gatunku ptaka łownego, która pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, nogawice pomagają głuszcowi utrzymać ciepło w okolicach nóg i stóp podczas chłodniejszych warunków atmosferycznych. Ponadto, chronią również ptaka przed wilgocią i śniegiem, działając niczym izolacja termiczna i zapewniając mu komfortowe warunki podczas polowania oraz odpoczynku.

W kontekście łowieckim istotne jest także zauważenie, że obecność nogawic u głuszca może mieć wpływ na jego identyfikację w terenie. Dla doświadczonych myśliwych czy obserwatorów przyrodniczych detale dotyczące upierzenia i innych cech anatomicznych ptaków stanowią istotny element rozpoznawania gatunków, co przekłada się na właściwe podejmowanie decyzji na temat ochrony poszczególnych siedlisk czy prowadzenia działań konserwacyjnych.

Nogawice stanowią zatem ważny element adaptacji biologicznej dla głuszca, wpływający zarówno na jego przetrwanie w trudniejszych warunkach środowiskowych jak i potencjalnie mający znaczenie dla praktyk myśliwskich oraz naukowych badań przyrodniczych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nogawice w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.