Definicja hasła: nogawice
- nogawice
gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.
Nogawice to specyficzne, gęste upierzenie występujące na zgrzebłach (nogawkach) głuszca. Jest to charakterystyczna cecha tego gatunku ptaka łownego, która pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, nogawice pomagają głuszcowi utrzymać ciepło w okolicach nóg i stóp podczas chłodniejszych warunków atmosferycznych. Ponadto, chronią również ptaka przed wilgocią i śniegiem, działając niczym izolacja termiczna i zapewniając mu komfortowe warunki podczas polowania oraz odpoczynku.
W kontekście łowieckim istotne jest także zauważenie, że obecność nogawic u głuszca może mieć wpływ na jego identyfikację w terenie. Dla doświadczonych myśliwych czy obserwatorów przyrodniczych detale dotyczące upierzenia i innych cech anatomicznych ptaków stanowią istotny element rozpoznawania gatunków, co przekłada się na właściwe podejmowanie decyzji na temat ochrony poszczególnych siedlisk czy prowadzenia działań konserwacyjnych.
Nogawice stanowią zatem ważny element adaptacji biologicznej dla głuszca, wpływający zarówno na jego przetrwanie w trudniejszych warunkach środowiskowych jak i potencjalnie mający znaczenie dla praktyk myśliwskich oraz naukowych badań przyrodniczych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nogawice w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- nęcisko
miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).
- na pomyka
zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.
- nakładanie poroża
wykształcanie poroża.
- nadlufka, nadlufka, bok, dwojak
broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).
- niedokuna
młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).
- nóż myśliwski
biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.
- nakrywka
czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.
- niedostęp
cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.
- niemyśliwski czyn
zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.
- niewypał
nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.