Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: naganka

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

Naganka to technika polowania, która polega na wykorzystaniu grupy ludzi do wypędzania zwierzyny z jej naturalnego środowiska. Grupa naganiaczy działa współpracując ze sobą, aby wypędzić zwierzynę na pole widzenia myśliwych. Naganka jest często stosowana przy polowaniach zbiorowych, ponieważ pozwala myśliwym na skuteczniejsze i bardziej efektywne polowanie.

Naganka polega na wykorzystaniu różnych narzędzi, takich jak hałas, światło i dym, aby wypłoszyć zwierzynę. Często również wykorzystuje się psy do pomocy w naganianiu. Jednak naganiacze muszą być bardzo ostrożni i precyzyjni podczas naganiania, aby uniknąć uszkodzenia lub zabicia zwierzyny.

Technika ta jest szczególnie przydatna przy polowaniach na duże zwierzyny, takie jak jelenie czy daniele. Naganka umożliwia skuteczniejsze i bardziej efektywne polowanie oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia lub zabicia zwierzyny. Warto zaznaczyć, że dla zachowania bezpieczeństwa zarówno ludzi jak i zwierząt, ważne jest przestrzeganie odpowiednich procedur oraz regulacji prawnych dotyczących stosowania tej techniki podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj naganka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.