Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nadoczniak

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

Nadoczniak to druga odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela, licząc od róży. Jest to część wieńca, która zazwyczaj znajduje się nad oczami zwierzęcia. Nadoczniak składa się z kilku rogów, które są połączone ze sobą i tworzą jeden duży okrąg. Rogi te są zazwyczaj mniejsze niż te, które tworzą różę.

Nadoczniak jest bardzo ważnym elementem wieńca jelenia lub łopaty daniela. Jego obecność oznacza, że zwierzę ma dobrze rozwinięty system rogów i jest w stanie utrzymać swoje cielsko w dobrej kondycji. Zazwyczaj nadoczniak ma więcej rogów niż róża i może być uważany za ozdobny element wieńca.

Nadoczniak jest ważnym elementem wieńca jelenia lub łopaty daniela i może być uważany za ozdobny element. Jego obecność oznacza, że zwierzę ma dobrze rozwinięty system rogów i jest w stanie utrzymać swoje cielsko w dobrej kondycji. Dlatego też nadoczniak powinien być starannie obserwowany przez myśliwych podczas polowań na te gatunki zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nadoczniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)