Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nóż myśliwski

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

Nóż myśliwski to nieodzowne narzędzie w ekwipunku każdego myśliwego. Jest to rodzaj białej broni służący do wielu zadań, takich jak cięcie kości, skóry i innych materiałów. Charakteryzuje się on wytrzymałością, ostrością oraz obecnością piłki lub piłkowanego brzeszczotu, umożliwiającej precyzyjne cięcie kości bez uszkadzania mięsa lub skóry. Istnieją dwa główne rodzaje noży myśliwskich: sztywne i składane. Noże sztywne mają stałą długość ostrza i zazwyczaj są wykonane z wysokiej jakości stali, co sprawia że są trwałe i odporne na uszkodzenia. Jednakże mogą być ciężkie i niewygodne w noszeniu. Z kolei noże składane posiadają ruchome ostrze, które można bezpiecznie złożyć gdy nie jest używane, dlatego są lżejsze oraz łatwiejsze w transporcie.

Noże myśliwskie muszą być łatwe do ostrzenia oraz konserwacji, aby zapewnić ich długotrwałe użytkowanie. Ich odpowiednie utrzymanie w dobrym stanie jest kluczowe dla zachowania ich funkcjonalności. Niezależnie od konstrukcji noża myśliwskiego, ważnym kryterium jest jego ostrość i stabilność ostrza – to gwarantuje precyzyjność wykonywanego cięcia oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Narzędzie to pełni kluczową rolę podczas obróbki zdobytego zwierzęcia, dlatego powinien być solidny oraz możliwie uniwersalny w swoim zastosowaniu. Jako część standardowego wyposażenia każdego myśliwego nóż ten powinien dostosować się do różnorodnych potrzeb polowania i pracy terenowej – od obróbki zdobyczy po codzienne prace na polu czy lesie. Dzięki swojej wszechstronności stanowi niezbędny element wyposażenia każdego pasjonata polowań czy osób spędzających czas w terenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nóż myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.