Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nóż myśliwski

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

Nóż myśliwski jest niezbędnym narzędziem dla każdego myśliwego. Jest to biała broń, która służy do wykonywania różnych czynności, takich jak cięcie kości, skóry i innych materiałów. Nóż myśliwski powinien być wytrzymały i ostry, aby mógł wykonywać swoje zadania bez problemu.

Najczęstszymi rodzajami noży myśliwskich są noże sztywne i składane. Noże sztywne mają stałą długość ostrza i są zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości stali. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia, ale mogą być ciężkie i trudne do przenoszenia. Noże składane mają ruchome ostrze, które można złożyć do pozycji bezpiecznej, gdy nie są używane. Są one lżejsze niż noże sztywne i łatwiejsze do przenoszenia.

Noże myśliwskie powinny mieć piłkę (lub piłkowany brzeszczot), która umożliwia cięcie kości. Piłka jest ważna, ponieważ pozwala na precyzyjne cięcie kości bez uszkadzania mięsa lub skóry. Noże myśliwskie powinny być również łatwe do ostrzenia i utrzymania w dobrym stanie, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nóż myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

na kulawy sztych

na ukos z przodu

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)