Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niedolisek

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

Niedolisek to młody niedojrzały lis, zazwyczaj w wieku od 2 do 6 miesięcy. Charakteryzuje się szczególną podatnością na wpływy środowiska i może być łatwo przyzwyczajony do obecności człowieka. Niedoliski są bardzo aktywne, ciekawskie i ich zachowanie jest podobne do zachowania dorosłych lisów. Są one również bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, co sprawia, że narażone są na hipotermię, jeśli nie są odpowiednio chronione przed chłodem.

Ponadto, niedoliski są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby w porównaniu z dorosłymi lisami, dlatego istotne jest monitorowanie ich stanu zdrowia oraz regularne szczepienia. Wrażliwe są również na stres, który może być wywoływany przez obecność człowieka czy innych zwierząt. Unikanie gwałtownych ruchów i hałasu wokół niedolisków oraz zapewnienie im spokojnej atmosfery ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju.

Warto zauważyć, że okres życia niedoliszków to ważny czas kształtowania ich zachowań i nawyków, dlatego odpowiednie warunki środowiskowe oraz opieka nad nimi mają duże znaczenie dla dalszego rozwoju tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niedolisek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.