Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nemrod

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

Nemrod to postać znana z Biblii, która słynęła z wyjątkowych umiejętności łowieckich. Był on synem Kusha, wnukiem Noego i przodkiem ludu hebrajskiego. Według legendy był najpotężniejszym władcą swojego czasu i jednym z pierwszych myśliwych na świecie. Jego imię stało się symbolem doskonałości w polowaniu, dlatego określenie "nemrod" stosuje się do myśliwych, którzy uważają się za mistrzów tej sztuki.

Nemrod jest również często kojarzony z wyjątkowymi umiejętnościami nie tylko w polowaniu, ale także w prowadzeniu działalności łowieckiej, takiej jak organizacja polowań i zarządzanie obszarami łowieckimi. Jego postać była inspiracją dla wielu historii, mitów i legend związanych z tradycją łowiecką.

W obecnym języku polskim określenie "nemrod" funkcjonuje przede wszystkim jako żartobliwa nazwa myśliwego. Pochodzi ona od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii, Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym. Termin ten odnosi się do osób bądź postaci przepełnionych pasją i umiejętnościami łowieckimi oraz traktowany jest jako forma uznania dla ich zdolności w tym zakresie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nemrod w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.