Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nemrod

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

Nemrod to postać znana z Biblii, która słynęła z wyjątkowych umiejętności łowieckich. Był on synem Kusha, wnukiem Noego i przodkiem ludu hebrajskiego. Według legendy był najpotężniejszym władcą swojego czasu i jednym z pierwszych myśliwych na świecie. Jego imię stało się symbolem doskonałości w polowaniu, dlatego określenie "nemrod" stosuje się do myśliwych, którzy uważają się za mistrzów tej sztuki.

Nemrod jest również często kojarzony z wyjątkowymi umiejętnościami nie tylko w polowaniu, ale także w prowadzeniu działalności łowieckiej, takiej jak organizacja polowań i zarządzanie obszarami łowieckimi. Jego postać była inspiracją dla wielu historii, mitów i legend związanych z tradycją łowiecką.

W obecnym języku polskim określenie "nemrod" funkcjonuje przede wszystkim jako żartobliwa nazwa myśliwego. Pochodzi ona od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii, Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym. Termin ten odnosi się do osób bądź postaci przepełnionych pasją i umiejętnościami łowieckimi oraz traktowany jest jako forma uznania dla ich zdolności w tym zakresie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nemrod w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.