Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nemrod

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

Nemrod to postać znana z Biblii, która słynęła z wyjątkowych umiejętności łowieckich. Był on synem Kusha, wnukiem Noego i przodkiem ludu hebrajskiego. Według legendy był najpotężniejszym władcą swojego czasu i jednym z pierwszych myśliwych na świecie. Jego imię stało się symbolem doskonałości w polowaniu, dlatego określenie "nemrod" stosuje się do myśliwych, którzy uważają się za mistrzów tej sztuki.

Nemrod jest również często kojarzony z wyjątkowymi umiejętnościami nie tylko w polowaniu, ale także w prowadzeniu działalności łowieckiej, takiej jak organizacja polowań i zarządzanie obszarami łowieckimi. Jego postać była inspiracją dla wielu historii, mitów i legend związanych z tradycją łowiecką.

W obecnym języku polskim określenie "nemrod" funkcjonuje przede wszystkim jako żartobliwa nazwa myśliwego. Pochodzi ona od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii, Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym. Termin ten odnosi się do osób bądź postaci przepełnionych pasją i umiejętnościami łowieckimi oraz traktowany jest jako forma uznania dla ich zdolności w tym zakresie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nemrod w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)