Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nemrod

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

Nemrod to postać znana z Biblii, która słynęła z wyjątkowych umiejętności łowieckich. Był on synem Kusha, wnukiem Noego i przodkiem ludu hebrajskiego. Według legendy był najpotężniejszym władcą swojego czasu i jednym z pierwszych myśliwych na świecie. Jego imię stało się symbolem doskonałości w polowaniu, dlatego określenie "nemrod" stosuje się do myśliwych, którzy uważają się za mistrzów tej sztuki.

Nemrod jest również często kojarzony z wyjątkowymi umiejętnościami nie tylko w polowaniu, ale także w prowadzeniu działalności łowieckiej, takiej jak organizacja polowań i zarządzanie obszarami łowieckimi. Jego postać była inspiracją dla wielu historii, mitów i legend związanych z tradycją łowiecką.

W obecnym języku polskim określenie "nemrod" funkcjonuje przede wszystkim jako żartobliwa nazwa myśliwego. Pochodzi ona od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii, Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym. Termin ten odnosi się do osób bądź postaci przepełnionych pasją i umiejętnościami łowieckimi oraz traktowany jest jako forma uznania dla ich zdolności w tym zakresie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nemrod w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.