Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: narogi

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

Narogi to jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej, które są często spożywane przez myśliwych. Są one uważane za smaczne i pożywne, a także za źródło wielu witamin i minerałów. Najczęściej narogi składają się z serca, wątroby, nerek i płuc.

Serce jest najbardziej popularnym narodem spośród tych czterech. Jest bogate w białko, witaminy B12 i żelazo. Jest również bogate w kwas linolowy, który ma właściwości przeciwutleniające i może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca. Wątroba jest również bogata w białko, witaminy B12 i żelazo oraz inne składniki odżywcze, takie jak witamina A i cynk. Nerkami są bogate w potas, magnez i fosfor. Płuca są bogate w białko, witaminę B12 i żelazo oraz inne składniki odżywcze, takie jak witamina C i selen.

Narogi są czasami spożywane na surowo lub gotowane na parze lub smażone na patelni. Mogą być również dodawane do zup lub stosowane jako składnik mięsny do dań gulaszu lub mielonego mięsa. Są one również czasami marynowane lub konserwowane w occie winnym lub octem jabłkowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj narogi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.