Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: narogi

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

Narogi to jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej, które są często spożywane przez myśliwych. Są one uważane za smaczne i pożywne, a także za źródło wielu witamin i minerałów. Najczęściej narogi składają się z serca, wątroby, nerek i płuc.

Serce jest najbardziej popularnym narodem spośród tych czterech. Jest bogate w białko, witaminy B12 i żelazo. Jest również bogate w kwas linolowy, który ma właściwości przeciwutleniające i może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca. Wątroba jest również bogata w białko, witaminy B12 i żelazo oraz inne składniki odżywcze, takie jak witamina A i cynk. Nerkami są bogate w potas, magnez i fosfor. Płuca są bogate w białko, witaminę B12 i żelazo oraz inne składniki odżywcze, takie jak witamina C i selen.

Narogi są czasami spożywane na surowo lub gotowane na parze lub smażone na patelni. Mogą być również dodawane do zup lub stosowane jako składnik mięsny do dań gulaszu lub mielonego mięsa. Są one również czasami marynowane lub marynowane w occie winnym lub octem jabłkowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj narogi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).