Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nakrywka

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

Nakrywka to rodzaj czapeczki, która jest zakładana na lufy broni myśliwskiej. Jest ona wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry, a jej głównym zadaniem jest ochrona luf przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las. Nakrywka ma również inne funkcje, takie jak ochrona luf przed uszkodzeniem i zabrudzeniem oraz ochrona użytkownika przed odłamkami i iskrami.

Nakrywka jest bardzo ważnym elementem wyposażenia myśliwego. Zazwyczaj ma ona kształt cylindra, który pokrywa całą długość lufy. Może mieć również dodatkowe elementy, takie jak gumowe uszczelki, które pomagają w utrzymaniu szczelności i zapobiegają wnikaniu śniegu do środka.

Nakrywka jest bardzo łatwa w użyciu i może być łatwo zdjęta i założona na lufę. Jest to ważne, ponieważ pozwala myśliwemu na szybkie i bezpieczne strzelanie podczas polowania. Ponadto nakrywka chroni lufę przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, co oznacza, że może ona służyć dłużej niż bez niej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nakrywka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.