Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nora

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce rozmnoży stanowi rozszerzona część nory - komora gniazdowa.

Nora jest wykopywana przez zwierzęta, które szukają schronienia i miejsca do rozmnażania. Zazwyczaj jest to długa, wygięta na zakrętach, podziemna kryjówka. Może mieć kilka otworów wejściowych, które służą do wychodzenia i wchodzenia do środka. Wewnątrz nory znajduje się komora gniazdowa, która jest rozszerzoną częścią nory. Jest to miejsce, w którym zwierzęta składają jaja i wychowują potomstwo.

Nora może być również używana przez inne zwierzęta, takie jak sarny, daniele i lisy. Zazwyczaj nora jest wykopywana przez lisy lub borsuki. Służy im jako schronienie przed drapieżnikami i warunkami atmosferycznymi. Nora może być również używana przez ptaki, takie jak sikorki, które składają jaja i wychowują potomstwo wewnątrz nory.

Nora jest ważnym elementem ekosystemu leśnego. Zapewnia schronienie dla zwierząt i chroni je przed drapieżnikami oraz warunkami atmosferycznymi. Ponadto nora stanowi ważne miejsce rozmnażania dla wielu gatunków zwierząt leśnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nora w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.