Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nora

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce rozmnoży stanowi rozszerzona część nory - komora gniazdowa.

Nora to podziemna kryjówka wykopywana przez zwierzęta, służąca jako miejsce schronienia i rozmnażania. Jest zazwyczaj długą, wygiętą na zakrętach strukturą, posiadającą kilka otworów wejściowych. Wewnątrz nory znajduje się komora gniazdowa, pełniąca funkcję rozszerzonej przestrzeni do składania jaj i wychowania potomstwa. Stanowi ważny element ekosystemu leśnego, zapewniając schronienie dla wielu gatunków zwierząt oraz pełniąc rolę w rozmnażaniu się tychże gatunków. Norę wykorzystują m.in. lisowate i borsukowate, ale również inne zwierzęta takie jak sarny czy ptaki.

Norę możemy określić jako systematycznie zagłębiony system korytarzy i komór wykonywany przez ssaki drapieżne i roślinożerne w celu zamieszkania oraz rozmnażania się. Stanowi ona doskonałe schronienie przed drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Istnienie nory ma duże znaczenie dla ekosystemu leśnego, gdyż wpływa na stabilizację populacji zwierząt oraz zapewnia możliwość bezpiecznego rozrodu.

Warto nadmienić, że norę sporządza się stosując charakterystyczne techniki kopania, zależne od rodzaju zwierzęcia je budującego - na przykład lisy kopią długie i obszerne tunele, natomiast króliki preferują prostsze korytarze.

Norę stanowi także istotne źródło pożywienia dla drapieżników polujących na gryzonie oraz innych zwierząt zamieszkujących takie miejsca. Dzięki swojej złożonej strukturze nora jest w stanie zapewnić ochronę przeciwko widocznemu niebezpieczeństwu, pozwalając tym samym na utrzymanie populacji gatunków korzystających z tego habitatu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nora w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.