Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nora

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce rozmnoży stanowi rozszerzona część nory - komora gniazdowa.

Nora to podziemna kryjówka wykopywana przez zwierzęta, służąca jako miejsce schronienia i rozmnażania. Jest zazwyczaj długą, wygiętą na zakrętach strukturą, posiadającą kilka otworów wejściowych. Wewnątrz nory znajduje się komora gniazdowa, pełniąca funkcję rozszerzonej przestrzeni do składania jaj i wychowania potomstwa. Stanowi ważny element ekosystemu leśnego, zapewniając schronienie dla wielu gatunków zwierząt oraz pełniąc rolę w rozmnażaniu się tychże gatunków. Norę wykorzystują m.in. lisowate i borsukowate, ale również inne zwierzęta takie jak sarny czy ptaki.

Norę możemy określić jako systematycznie zagłębiony system korytarzy i komór wykonywany przez ssaki drapieżne i roślinożerne w celu zamieszkania oraz rozmnażania się. Stanowi ona doskonałe schronienie przed drapieżnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Istnienie nory ma duże znaczenie dla ekosystemu leśnego, gdyż wpływa na stabilizację populacji zwierząt oraz zapewnia możliwość bezpiecznego rozrodu.

Warto nadmienić, że norę sporządza się stosując charakterystyczne techniki kopania, zależne od rodzaju zwierzęcia je budującego - na przykład lisy kopią długie i obszerne tunele, natomiast króliki preferują prostsze korytarze.

Norę stanowi także istotne źródło pożywienia dla drapieżników polujących na gryzonie oraz innych zwierząt zamieszkujących takie miejsca. Dzięki swojej złożonej strukturze nora jest w stanie zapewnić ochronę przeciwko widocznemu niebezpieczeństwu, pozwalając tym samym na utrzymanie populacji gatunków korzystających z tego habitatu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nora w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.