Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niemyśliwski czyn

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

Niemyśliwski czyn to zachowanie niezgodne z kodeksem etycznym myśliwych, naruszające normy i zasady obowiązujące w łowiectwie. Tego rodzaju zachowania mogą być popełniane zarówno przez myśliwych, jak i inne osoby uczestniczące w polowaniach. Przykłady niemyśliwskich czynów obejmują nadmierne spożywanie alkoholu podczas polowania, oddawanie strzałów w zwierzęta bez uprzedniego celowania, strzelanie w miejsca, gdzie istnieje ryzyko trafienia przypadkowych osób lub przedmiotów oraz polowanie na gatunki chronione lub nielegalne do polowania.

Oprócz naruszania etyki łowieckiej, niemyśliwski czyn może również wiązać się z niszczeniem środowiska naturalnego, co jest sprzeczne z zasadami ochrony przyrody. Pozostawianie odpadków po polowaniu, dewastacja dróg i ścieżek prowadzących do terenów łowieckich oraz porzucanie broni i amunicji w miejscach publicznych stanowią przykłady działań kwalifikujących się jako niemyśliwski czyn. Dodatkowo, niewłaściwe używanie broni i amunicji może stwarzać realne zagrożenie dla innych uczestników polowania, dlatego należy unikać strzelania w pobliżu ludzi, domostw oraz ptaków latających nad głowami innych osób.

Podsumowując, niemyśliwski czyn to działanie sprzeczne z etyką łowiecką lub powodujące szkody dla środowiska naturalnego bądź bezpieczeństwo innych osób uczestniczących w polowaniu. Konsekwencje tego typu zachowań mogą być poważne zarówno dla samego sprawcy, jak i dla otoczenia naturalnego oraz innych uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niemyśliwski czyn w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.