Definicja hasła: niemyśliwski czyn
- niemyśliwski czyn
zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.
Niemyśliwski czyn to zachowanie niezgodne z kodeksem etycznym myśliwych, naruszające normy i zasady obowiązujące w łowiectwie. Tego rodzaju zachowania mogą być popełniane zarówno przez myśliwych, jak i inne osoby uczestniczące w polowaniach. Przykłady niemyśliwskich czynów obejmują nadmierne spożywanie alkoholu podczas polowania, oddawanie strzałów w zwierzęta bez uprzedniego celowania, strzelanie w miejsca, gdzie istnieje ryzyko trafienia przypadkowych osób lub przedmiotów oraz polowanie na gatunki chronione lub nielegalne do polowania.
Oprócz naruszania etyki łowieckiej, niemyśliwski czyn może również wiązać się z niszczeniem środowiska naturalnego, co jest sprzeczne z zasadami ochrony przyrody. Pozostawianie odpadków po polowaniu, dewastacja dróg i ścieżek prowadzących do terenów łowieckich oraz porzucanie broni i amunicji w miejscach publicznych stanowią przykłady działań kwalifikujących się jako niemyśliwski czyn. Dodatkowo, niewłaściwe używanie broni i amunicji może stwarzać realne zagrożenie dla innych uczestników polowania, dlatego należy unikać strzelania w pobliżu ludzi, domostw oraz ptaków latających nad głowami innych osób.
Podsumowując, niemyśliwski czyn to działanie sprzeczne z etyką łowiecką lub powodujące szkody dla środowiska naturalnego bądź bezpieczeństwo innych osób uczestniczących w polowaniu. Konsekwencje tego typu zachowań mogą być poważne zarówno dla samego sprawcy, jak i dla otoczenia naturalnego oraz innych uczestników polowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niemyśliwski czyn w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- nakrywka
czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.
- nemrod
żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.
- nurek
ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).
- nadlufka, nadlufka, bok, dwojak
broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).
- na sztych
na wprost z przodu, przodem
- nęcisko
miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).
- norowce
psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.
- na kulawy sztych
na ukos z przodu
- narogi
jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.
- nie strzelany
1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)