Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nazimek

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

Nazimek to młody zając, który urodził się w jesieni. Jest to okres, w którym zające są najbardziej aktywne i szybko rosną. Nazimki są bardzo małe i mają ciemnobrązowy lub czarny futro. Ich uszy są długie i wygięte, a oczy są duże i czarne. Mają bardzo silne mięśnie nóg, które pozwalają im skakać na duże odległości.

Nazimki są bardzo ruchliwe i żywiołowe. Szybko poruszają się po polach i lasach, szukając pożywienia. Zazwyczaj jedzą trawę, liście, owoce i warzywa. Mogą też jeść małe owady lub inne bezkręgowce.

Nazimki szybko się rozmnażają i mogą mieć do pięciu miotów w ciagu roku. Samice rodzą od trzech do pięciu młodych na raz i zazwyczaj opiekują się nimi przez kilka tygodni, aż do momentu, gdy stanowić będzie samodzielne. Młode zazwyczaj opuszczaj swoje rodzinne terytoria w wieku około dwóch miesięcy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nazimek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.