Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nabój myśliwski

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z koszyczka.

Nabój myśliwski jest jednostką amunicji używaną w broni myśliwskiej. Składa się z łuski, która jest metalowym pudełkiem, w którym znajduje się spłonka, Śrut lub kula, proch i ewentualnie przybitek. Łuska służy do utrzymania wszystkich składników naboju w odpowiedniej pozycji i chroni je przed uszkodzeniem. Spłonka jest metalowym elementem, który służy do zapalenia prochu. Śrut lub kula to część naboju, która wystrzeliwuje się z broni i jest odpowiedzialna za uszkodzenie celu. Proch jest mieszaniną chemiczną, która wybucha podczas strzału i napędza Śrut lub kulę. Przybitek to mała metalowa lub tekturowa czasza, która służy do utrzymania prochu w odpowiedniej pozycji. W nabojach śrutowych dodatkowo stosuje się koszyczek, który utrzymuje Śrut w odpowiedniej pozycji.

Naboje myśliwskie są dostępne w różnych rozmiarach i typach, aby dopasować je do różnych rodzajów broni myśliwskiej. Są one dostarczane przez producenta amunicji i muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i jakości. Naboje myśliwskie są uważane za niebezpieczne i powinny być używane tylko przez osoby uprawnione do posiadania broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabój myśliwski w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.