Definicja hasła: nabój myśliwski
- nabój myśliwski
jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z koszyczka.
Nabój myśliwski jest jednostką amunicji używaną w broni myśliwskiej. Składa się z łuski, która jest metalowym pudełkiem, w którym znajduje się spłonka, Śrut lub kula, proch i ewentualnie przybitek. Łuska służy do utrzymania wszystkich składników naboju w odpowiedniej pozycji i chroni je przed uszkodzeniem. Spłonka jest metalowym elementem, który służy do zapalenia prochu. Śrut lub kula to część naboju, która wystrzeliwuje się z broni i jest odpowiedzialna za uszkodzenie celu. Proch jest mieszaniną chemiczną, która wybucha podczas strzału i napędza Śrut lub kulę. Przybitek to mała metalowa lub tekturowa czasza, która służy do utrzymania prochu w odpowiedniej pozycji. W nabojach śrutowych dodatkowo stosuje się koszyczek, który utrzymuje Śrut w odpowiedniej pozycji.
Naboje myśliwskie są dostępne w różnych rozmiarach i typach, aby dopasować je do różnych rodzajów broni myśliwskiej. Są one dostarczane przez producenta amunicji i muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i jakości. Naboje myśliwskie są uważane za niebezpieczne i powinny być używane tylko przez osoby uprawnione do posiadania broni myśliwskiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nabój myśliwski w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- nakrywka
czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.
- naganiacz
pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.
- napuszczanie
końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.
- niekoronny
jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.
- nazimek
młody zając urodzony w jesieni.
- na sztych
na wprost z przodu, przodem
- nóż myśliwski
biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.
- nie strzelany
1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)
- norowce
psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.
- nielot
młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.