Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niewypał

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

Niewypał to pojęcie, które jest szczególnie ważne dla myśliwych. Oznacza ono nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu. Jest to sytuacja, która może wystąpić podczas strzelania z broni palnej. Niewypał jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może spowodować uszkodzenie lufy broni lub obrażenia u strzelającego.

Niewypał może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi przyczynami są niska jakość prochu lub zanieczyszczenia w ładunku prochu. Innymi czynnikami mogą być uszkodzona iglica lub zużyta lufa broni. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do niewypału.

Aby uniknąć niewypału, myśliwi powinni stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinni używać tylko sprawdzonego i wysokiej jakości prochu oraz regularnie kontrolować stan iglicy i lufy broni. Ponadto powinni upewnić się, że naboje są odpowiednio wstrzelone i że broń jest odpowiednio czysta i sucha przed strzelaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niewypał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.