Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niewypał

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

Niewypał to nabój, w którym mimo uderzenia iglicy nie doszło do zapłonu prochu. Zjawisko to może wystąpić podczas strzelania z broni palnej i stanowi duże zagrożenie, ponieważ niewypał może spowodować uszkodzenie lufy broni oraz obrażenia strzelającego. Przyczynami niewypału mogą być niska jakość prochu, zanieczyszczenia w ładunku prochu, uszkodzona iglica lub zużyta lufa broni. Aby uniknąć niewypału, myśliwi powinni stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak korzystanie z wysokiej jakości prochu, regularna kontrola stanu iglicy i lufy broni oraz odpowiednie czyszczenie i ostrzenie broni przed strzelaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niewypał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)