Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niewypał

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

Niewypał to nabój, w którym mimo uderzenia iglicy nie doszło do zapłonu prochu. Zjawisko to może wystąpić podczas strzelania z broni palnej i stanowi duże zagrożenie, ponieważ niewypał może spowodować uszkodzenie lufy broni oraz obrażenia strzelającego. Przyczynami niewypału mogą być niska jakość prochu, zanieczyszczenia w ładunku prochu, uszkodzona iglica lub zużyta lufa broni. Aby uniknąć niewypału, myśliwi powinni stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak korzystanie z wysokiej jakości prochu, regularna kontrola stanu iglicy i lufy broni oraz odpowiednie czyszczenie i ostrzenie broni przed strzelaniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niewypał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)