Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nurek

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

Nurek jest ptakiem łowczym z rodziny jastrzębiowatych, cechując się długością ciała od 30 do 40 cm oraz masą oscylującą między 200 a 300 gramów. Jego upierzenie w większości przybiera odcienie szarości i brązu, szczególnie widoczne na skrzydłach i ogonie. Charakterystyczny dla tego gatunku jest długi, zakrzywiony dziób oraz szerokie skrzydła, umożliwiające mu precyzyjne manewrowanie w locie. Nurek słynie z umiejętności atakowania innych ptaków, w tym także czapli, często dokonując tego ataku od spodu.

Ptak ten znany jest również z inteligencji oraz zdolności do uczenia się nowych zachowań i umiejętności. Może być tresowany między innymi do wykonywania akrobacji lotniczych oraz innych sztuczek. Nurek może mieć również zastosowanie w polowaniach na inne ptaki, jednakże wymaga to wysokiego stopnia tresury i specjalistycznej wiedzy dotyczącej jego zachowania i potrzeb. Nurek występuje głównie w Europie i Azji, gdzie podejmuje polowanie na różnorodne gatunki ptaków, takich jak gołębie, wróble czy kaczki. Jego umiejętność ataku od spodu staje się aspektem charakterystycznym dla tego gatunku i stanowi istotny element jego sposobu łowienia ofiar.

Nurek prezentuje więc unikalne cechy anatomiczne oraz umiejętności łowieckie, które czynią go godnym uwagi obiektem badań ornitologicznych oraz predyspozycjami do tresury przez myśliwych. Jego zdolność atakowania czapli od spodu jest owocem doskonałości tresury oraz precyzji w czasie polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.