Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nie strzelany

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału.

Nie strzelany to termin używany w łowiectwie, który oznacza zwierzę, które zostało puszczone bez strzału. Termin ten może mieć dwa znaczenia. Pierwsze z nich dotyczy celowego powstrzymania się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak odległość, warunki pogodowe lub inne okoliczności, które uniemożliwiają oddanie skutecznego strzału.

Drugie znaczenie dotyczy sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że zwierzę uciekło z miotu przed oddaniem strzału. W takim przypadku myśliwi mogą uznać, że nie ma sensu oddawanie strzału i po prostu pozostawić zwierzę w spokoju.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "nie strzelany" odnosi się do sytuacji, gdy myśliwy albo powstrzymuje się od oddania strzału pomimo możliwości, albo nie ma możliwości oddania celującego i skutecznego strzału ze względu na okoliczności takie jak ucieczka zwierzęcia lub inne czynniki uniemożliwiające trafienie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nie strzelany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.