Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nie strzelany

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału.

Nie strzelany to termin używany w łowiectwie, który oznacza zwierzę, które zostało puszczone bez strzału. Termin ten może mieć dwa znaczenia. Pierwsze z nich dotyczy celowego powstrzymania się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak odległość, warunki pogodowe lub inne okoliczności, które uniemożliwiają oddanie skutecznego strzału.

Drugie znaczenie dotyczy sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że zwierzę uciekło z miotu przed oddaniem strzału. W takim przypadku myśliwi mogą uznać, że nie ma sensu oddawanie strzału i po prostu pozostawić zwierzę w spokoju.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "nie strzelany" odnosi się do sytuacji, gdy myśliwy albo powstrzymuje się od oddania strzału pomimo możliwości, albo nie ma możliwości oddania celującego i skutecznego strzału ze względu na okoliczności takie jak ucieczka zwierzęcia lub inne czynniki uniemożliwiające trafienie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nie strzelany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.