Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nie strzelany

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału.

Nie strzelany to termin używany w łowiectwie, który oznacza zwierzę, które zostało puszczone bez strzału. Termin ten może mieć dwa znaczenia. Pierwsze z nich dotyczy celowego powstrzymania się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak odległość, warunki pogodowe lub inne okoliczności, które uniemożliwiają oddanie skutecznego strzału.

Drugie znaczenie dotyczy sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że zwierzę uciekło z miotu przed oddaniem strzału. W takim przypadku myśliwi mogą uznać, że nie ma sensu oddawanie strzału i po prostu pozostawić zwierzę w spokoju.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "nie strzelany" odnosi się do sytuacji, gdy myśliwy albo powstrzymuje się od oddania strzału pomimo możliwości, albo nie ma możliwości oddania celującego i skutecznego strzału ze względu na okoliczności takie jak ucieczka zwierzęcia lub inne czynniki uniemożliwiające trafienie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nie strzelany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.