Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nie strzelany

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału.

Nie strzelany to termin używany w łowiectwie, który oznacza zwierzę, które zostało puszczone bez strzału. Termin ten może mieć dwa znaczenia. Pierwsze z nich dotyczy celowego powstrzymania się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak odległość, warunki pogodowe lub inne okoliczności, które uniemożliwiają oddanie skutecznego strzału.

Drugie znaczenie dotyczy sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że zwierzę uciekło z miotu przed oddaniem strzału. W takim przypadku myśliwi mogą uznać, że nie ma sensu oddawanie strzału i po prostu pozostawić zwierzę w spokoju.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "nie strzelany" odnosi się do sytuacji, gdy myśliwy albo powstrzymuje się od oddania strzału pomimo możliwości, albo nie ma możliwości oddania celującego i skutecznego strzału ze względu na okoliczności takie jak ucieczka zwierzęcia lub inne czynniki uniemożliwiające trafienie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nie strzelany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.