Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nie strzelany

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału.

Nie strzelany to termin używany w łowiectwie, który oznacza zwierzę, które zostało puszczone bez strzału. Termin ten może mieć dwa znaczenia. Pierwsze z nich dotyczy celowego powstrzymania się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak odległość, warunki pogodowe lub inne okoliczności, które uniemożliwiają oddanie skutecznego strzału.

Drugie znaczenie dotyczy sytuacji, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie strzału. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że zwierzę uciekło z miotu przed oddaniem strzału. W takim przypadku myśliwi mogą uznać, że nie ma sensu oddawanie strzału i po prostu pozostawić zwierzę w spokoju.

Nie strzelany to termin używany w łowiectwie, który może mieć dwa różne znaczenia. Pierwsze dotyczy celowego powstrzymania się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają. Drugie oznacza sytuację, w której różne okoliczności uniemożliwiły myśliwym oddanie skutecznego strzału i zmusiły ich do pozostawienia zwierzęcia w spokoju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nie strzelany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

na sztych

na wprost z przodu, przodem

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.