Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nielot

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

Nielot to młody ptak, który jeszcze nie jest w stanie latać, bądź też dorosły ptak znajdujący się w okresie pierzenia. W przypadku młodych ptaków termin nielot odnosi się do okresu po opuszczeniu gniazda, kiedy ptak dopiero uczy się latać i nabiera umiejętności niezbędnych do samodzielności. Ptaki dorosłe w okresie pierzenia często także są określane mianem nielotów, ponieważ ze względu na utratę piór i wzrost nowych są ograniczone w zdolności lotu.

Nieloty mogą być bardziej narażone na zagrożenia ze strony drapieżników, a także mają trudności z zdobywaniem pożywienia i przemieszczaniem się w terenie. Z tego powodu wymagają szczególnej ochrony i opieki ze strony rodziców lub innych opiekunów.

Termin "nielot" jest ważny z punktu widzenia różnorodnych działań z zakresu ochrony środowiska, badań naukowych oraz praktyk myśliwskich i hodowlanych. W kontekście myślistwa dokładna znajomość sezonów lotnych i nielotnych poszczególnych gatunków ptaków umożliwia odpowiednie planowanie polowań.

Występowanie terminu "nielot" jest istotne również podczas zagadnień związanych z hodowlą ptaków, zwłaszcza w przypadku ptactwa egzotycznego czy hodowli rekreacyjnej. Hodowcy muszą zapewnić odpowiednie warunki dla młodych nielotów oraz ptaków dorosłych w okresie pierzenia, aby umożliwić im odpowiedni rozwój i sprawne wyhodowanie potomstwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nielot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.