Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nielot

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

Nielot to młody ptak, który jeszcze nie jest w stanie latać, bądź też dorosły ptak znajdujący się w okresie pierzenia. W przypadku młodych ptaków termin nielot odnosi się do okresu po opuszczeniu gniazda, kiedy ptak dopiero uczy się latać i nabiera umiejętności niezbędnych do samodzielności. Ptaki dorosłe w okresie pierzenia często także są określane mianem nielotów, ponieważ ze względu na utratę piór i wzrost nowych są ograniczone w zdolności lotu.

Nieloty mogą być bardziej narażone na zagrożenia ze strony drapieżników, a także mają trudności z zdobywaniem pożywienia i przemieszczaniem się w terenie. Z tego powodu wymagają szczególnej ochrony i opieki ze strony rodziców lub innych opiekunów.

Termin "nielot" jest ważny z punktu widzenia różnorodnych działań z zakresu ochrony środowiska, badań naukowych oraz praktyk myśliwskich i hodowlanych. W kontekście myślistwa dokładna znajomość sezonów lotnych i nielotnych poszczególnych gatunków ptaków umożliwia odpowiednie planowanie polowań.

Występowanie terminu "nielot" jest istotne również podczas zagadnień związanych z hodowlą ptaków, zwłaszcza w przypadku ptactwa egzotycznego czy hodowli rekreacyjnej. Hodowcy muszą zapewnić odpowiednie warunki dla młodych nielotów oraz ptaków dorosłych w okresie pierzenia, aby umożliwić im odpowiedni rozwój i sprawne wyhodowanie potomstwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nielot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.