Definicja hasła: niedźwiedź brunatny
- niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)
jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica co dwa lata rodzi 1-2 młodych. Niedźwiedź żyje 30-40 lat. Objęty ochroną gatunkową.
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Jest to największy drapieżnik lądowy występujący w Europie, a także jedyny gatunek niedźwiedzia zamieszkujący Polskę. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają zróżnicowane rozmiary, jednak przeciętnie ważą od 100 do 300 kg, co czyni je imponującymi i potężnymi zwierzętami. Niedźwiedzie brunatne zamieszkują głównie kompleksy leśne, gdzie mogą znaleźć odpowiednie warunki do polowania oraz schronienia.
Podczas zimowego okresu niedźwiedzie wchodzą w stan hibernacji, który polega na długim okresie snu spowodowanym brakiem dostępu do pokarmu. W tym czasie zwierzęta te wykorzystują zgromadzone wcześniej zapasy tłuszczu jako źródło energii. Samice hibernujące matki rodzą swoje młode w tym czasie, z reguły co dwa lata, a samiec opuszcza rodzinne tereny osobno już poruszając się po przebudzeniu.
Niedźwiedzie brunatne są zwierzętami wykazującymi długowieczność, ponieważ ich życie może trwać od 30 do nawet 40 lat. Ze względu na status zagrożenia oraz ochronę gatunkową, hodowanie i polowanie na niedźwiedzie brunatne jest surowo regulowane prawem krajowym oraz międzynarodowym. Ochrona tych zwierząt ma na celu zachowanie stabilnych populacji oraz zapewnienie im bezpiecznych warunków bytowania na obszarze ich naturalnego występowania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niedźwiedź brunatny w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- niedokuna
młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).
- niekoronny
jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.
- nakrywka
czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.
- na sztych
na wprost z przodu, przodem
- naganiacz
pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.
- nogawice
gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.
- nora
podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)
- nodia
syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.
- niemyśliwski czyn
zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.
- nadlufka, nadlufka, bok, dwojak
broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).