Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: na kulawy sztych

na kulawy sztych

na ukos z przodu

Na kulawy sztych – technika polowania polegająca na wykorzystaniu ruchu zwierzęcia w celu zbliżenia się do niego na odpowiednią odległość. Myśliwy porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu zwierzęcia, a następnie skręca w ukos z przodu. Dzięki tej taktyce może zbliżyć się na odpowiedni dystans, aby móc dokonać skutecznego strzału. Technika ta jest szczególnie przydatna podczas polowań na dzikie zwierzęta, takie jak jelenie, daniele czy sarny, wymaga jednak dużego stopnia precyzji, cierpliwości i umiejętności obserwacji terenu oraz zwierzyny. Myśliwy musi poruszać się powoli i ostrożnie, aby nie spłoszyć zwierząt oraz być w stanie skutecznie wykorzystać tę taktykę.

Technika "na kulawy sztych" wynika ze specyfiki polowania. Polega na podążaniu za łowieckim zwierzyną w taki sposób, aby uniknąć spłoszenia jej i jednocześnie złapać odpowiedni moment na oddanie strzału. Jest to istotne zarówno dla uzyskania sukcesu w polowaniu, jak i dla zapewnienia humanitarnego traktowania zwierząt łownych.

Opracowanie i doskonalenie techniki "kulawego sztychu" wymaga od myśliwego dużej wiedzy o zachowaniach i ruchach poszczególnych gatunków zwierzyny oraz umiejętności śledzenia ich tropów. Precyzyjne wykonanie tej techniki pozwala myśliwemu na pozostanie niedostrzegalnym przez zwierzęta aż do decydującego momentu polowania.

Warto podkreślić, że "na kulawy sztych" jest sposobem polowania związanym z tradycją myślistwa oraz poszanowaniem dla natury i otoczenia. Odpowiednio prowadzone polowanie daje możliwość pozyskania zdrowej dziczyzny przy minimalnym wpływie na populacje dzikich zwierząt oraz ich środowisko naturalne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj na kulawy sztych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.