Definicja hasła: naganiacz
- naganiacz
pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.
Naganiacz to pomocnik myśliwego, którego głównym zadaniem jest naganianie zwierzyny w kierunku myśliwego w celu ułatwienia trafienia. Naganiacz może być człowiekiem lub psem, a obie formy muszą być odpowiednio wyszkolone. Osoba pełniąca rolę naganiacza musi posiadać specjalistyczną wiedzę na temat zachowania dzikich zwierząt oraz umiejętności śledzenia ich śladów. Psy naganiacze są specjalnie wyszkolone do namierzania i nakłaniania zwierzyny do poruszania się w określonym kierunku, charakteryzują się także wytrzymałością i zdolnością do pracy przez długi czas.
Naganiacze odgrywają istotną rolę podczas polowań, wpływając znacząco na skuteczność łowów. Ich obecność zwiększa szanse myśliwych na udane polowanie poprzez umożliwienie trafienia do celu oraz zwiększenie aktywności zwierzyny. Dzięki umiejętnościom naganiaczy, atakowana zwierzyna jest kierowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność polowania. Naganiacze stanowią ważny element ekipy myśliwych, wspomagając jej działania w terenie.
Podsumowując, naganiacz to kluczowy pomocnik myśliwego, który swoimi umiejętnościami i doświadczeniem wspomaga proces polowania poprzez nakłanianie zwierzyny do poruszania się w określonym kierunku oraz zwiększanie szans na trafienie do celu.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj naganiacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę N
- narogi
jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.
- nemrod
żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.
- naganiacz
pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.
- nadlufka, nadlufka, bok, dwojak
broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).
- niegniazdowy
ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.
- nabijacz
dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.
- niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)
jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)
- na pomyka
zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.
- nabój myśliwski
jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)
- napuszczanie
końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.