Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: naganiacz

naganiacz

pomocnik myśliwego, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny.

Naganiacz to pomocnik myśliwego, którego głównym zadaniem jest naganianie zwierzyny w kierunku myśliwego w celu ułatwienia trafienia. Naganiacz może być człowiekiem lub psem, a obie formy muszą być odpowiednio wyszkolone. Osoba pełniąca rolę naganiacza musi posiadać specjalistyczną wiedzę na temat zachowania dzikich zwierząt oraz umiejętności śledzenia ich śladów. Psy naganiacze są specjalnie wyszkolone do namierzania i nakłaniania zwierzyny do poruszania się w określonym kierunku, charakteryzują się także wytrzymałością i zdolnością do pracy przez długi czas.

Naganiacze odgrywają istotną rolę podczas polowań, wpływając znacząco na skuteczność łowów. Ich obecność zwiększa szanse myśliwych na udane polowanie poprzez umożliwienie trafienia do celu oraz zwiększenie aktywności zwierzyny. Dzięki umiejętnościom naganiaczy, atakowana zwierzyna jest kierowana tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność polowania. Naganiacze stanowią ważny element ekipy myśliwych, wspomagając jej działania w terenie.

Podsumowując, naganiacz to kluczowy pomocnik myśliwego, który swoimi umiejętnościami i doświadczeniem wspomaga proces polowania poprzez nakłanianie zwierzyny do poruszania się w określonym kierunku oraz zwiększanie szans na trafienie do celu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj naganiacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.