Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nodia

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

Nodia to tradycyjny sposób zakładania ogniska, który pochodzi z Syberii. Technika ta pozwala na nocleg przy ognisku ze względu na długotrwałe i spokojne palenie się drewna. Aby uzyskać taki efekt, należy ułożyć drewno w specjalny sposób, np. w kształcie stożka. W środku stożka umieszcza się małe gałązki i liście, tworząc miejsce do rozpalenia ognia. Następnie większe gałązki i patyki uklada się na zewnątrz stożka, aby utrzymać ciepło i stworzyć barierę przed wiatrem. Dodatkowo umieszcza się duże patyki na górze stożka, które pomagają utrzymać ciepło oraz mogą służyć do gotowania potraw.

Nodia może trwać kilka godzin lub nawet całą noc, stanowiąc doskonałą technikę do gotowania i ogrzewania się przez długi czas bez potrzeby ciągłego podkładania drewna. Jest również skutecznym sposobem na zapewnienie sobie bezpiecznego schronienia podczas biwakowania w trudnych warunkach pogodowych. To niezwykle praktyczna metoda stosowana przez myśliwych, podróżników oraz osoby spędzające czas na świeżym powietrzu, które docenią możliwość wykorzystania jej podczas dłuższych pobytów w terenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nodia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nakrywka

czapeczka zakładana na lufy w celu zabezpieczenia ich przed zatkaniem śniegiem podczas przechodzenia przez las.

narzynacz

pies myśliwski szarpiący i pożerający ubitą zwierzynę.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

nogawice

gęste upierzenie na zgrzebłach głuszca.