Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: nodia

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

Nodia to tradycyjny sposób zakładania ogniska, który pochodzi z Syberii. Technika ta pozwala na nocleg przy ognisku ze względu na długotrwałe i spokojne palenie się drewna. Aby uzyskać taki efekt, należy ułożyć drewno w specjalny sposób, np. w kształcie stożka. W środku stożka umieszcza się małe gałązki i liście, tworząc miejsce do rozpalenia ognia. Następnie większe gałązki i patyki uklada się na zewnątrz stożka, aby utrzymać ciepło i stworzyć barierę przed wiatrem. Dodatkowo umieszcza się duże patyki na górze stożka, które pomagają utrzymać ciepło oraz mogą służyć do gotowania potraw.

Nodia może trwać kilka godzin lub nawet całą noc, stanowiąc doskonałą technikę do gotowania i ogrzewania się przez długi czas bez potrzeby ciągłego podkładania drewna. Jest również skutecznym sposobem na zapewnienie sobie bezpiecznego schronienia podczas biwakowania w trudnych warunkach pogodowych. To niezwykle praktyczna metoda stosowana przez myśliwych, podróżników oraz osoby spędzające czas na świeżym powietrzu, które docenią możliwość wykorzystania jej podczas dłuższych pobytów w terenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj nodia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

nazimek

młody zając urodzony w jesieni.

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

narogi

jadalne narządy wewnętrzne zwierzyny grubej: serce, wątroba, nerki, płuca.

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)