Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niedostęp

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

Niedostęp to jedna z cech tropu jelenia, która występuje wtedy, gdy odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego. Oznacza to, że jelenie nie są w stanie poruszać się w linii prostej, a ich ruchy są bardziej skomplikowane i złożone. Jest to ważny czynnik, który może mieć wpływ na to, czy łowca będzie w stanie znaleźć i złapać swoją ofiarę.

Niedostęp jest czymś, co można łatwo rozpoznać po śladach na ziemi. Jeśli odciski badyli są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to, że jelenie poruszały się w bardziej skomplikowany sposób. Może to oznaczać, że jelenie były bardziej ostrożne lub też mogły one być bardziej zdenerwowane i przestraszone. W każdym razie niedostęp jest ważnym czynnikiem do rozważenia podczas polowania na jelenia.

Niedostęp może być również używany do określenia innych tropów zwierząt. Na przykład jeśli odciski dzikich zwierząt są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to również niedostęp. Jest to ważne dla myśliwych do określenia czy dana ofiara może być łatwo upolowana czy też nie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niedostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

na sztych

na wprost z przodu, przodem

nie strzelany

1. o zwierzu - puszczony bez strzału. Celowe powstrzymanie się myśliwego przed oddaniem strzału w okolicznościach, które strzał umożliwiają; 2. o zwierzu - ucieczka z miotu w sytuacji, w (...)

niewypał

nabój, w którym mimo zbicia spłonki przez iglicę nie nastąpiło zapalenie się prochu.

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niegniazdowy

ptak nie gnieżdżący się na danym terenie.