Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niedostęp

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

Niedostęp to jedna z cech tropu jelenia, która występuje wtedy, gdy odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego. Oznacza to, że jelenie nie są w stanie poruszać się w linii prostej, a ich ruchy są bardziej skomplikowane i złożone.

Niedostęp jest czymś, co można łatwo rozpoznać po śladach na ziemi. Jeśli odciski badyli są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to, że jelenie poruszały się w bardziej skomplikowany sposób. Może to oznaczać, że jelenie były bardziej ostrożne lub też mogły one być bardziej zdenerwowane i przestraszone.

Niedostęp jest ważnym czynnikiem do rozważenia podczas polowania na jelenia. Może być również używany do określenia innych tropów zwierząt. Na przykład jeśli odciski dzikich zwierząt są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to również niedostęp. Jest to istotne dla myśliwych do określenia, czy dana ofiara może być łatwo upolowana czy też nie.

W lesie myśliwski pojęcie niedostępu przydaje się szczególnie podczas tropienia zwierzyny oraz podejmowania decyzji dotyczących strategii polowania. Znając ślady występowania niedostępu, myśliwy może lepiej zrozumieć zachowanie zwierzęcia oraz przewidzieć jego dalszy kierunek ruchu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niedostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

niedokuna

młoda niedorosła kuna (w wieku do 6 miesięcy).

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

nurek

ptak łowczy, który potrafi atakować czaplę od spodu (szczyt doskonałości tresury).

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.