Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niedostęp

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

Niedostęp to jedna z cech tropu jelenia, która występuje wtedy, gdy odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego. Oznacza to, że jelenie nie są w stanie poruszać się w linii prostej, a ich ruchy są bardziej skomplikowane i złożone.

Niedostęp jest czymś, co można łatwo rozpoznać po śladach na ziemi. Jeśli odciski badyli są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to, że jelenie poruszały się w bardziej skomplikowany sposób. Może to oznaczać, że jelenie były bardziej ostrożne lub też mogły one być bardziej zdenerwowane i przestraszone.

Niedostęp jest ważnym czynnikiem do rozważenia podczas polowania na jelenia. Może być również używany do określenia innych tropów zwierząt. Na przykład jeśli odciski dzikich zwierząt są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to również niedostęp. Jest to istotne dla myśliwych do określenia, czy dana ofiara może być łatwo upolowana czy też nie.

W lesie myśliwski pojęcie niedostępu przydaje się szczególnie podczas tropienia zwierzyny oraz podejmowania decyzji dotyczących strategii polowania. Znając ślady występowania niedostępu, myśliwy może lepiej zrozumieć zachowanie zwierzęcia oraz przewidzieć jego dalszy kierunek ruchu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niedostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

naganka

grupa naganiaczy współpracujących ze sobą na polowaniu zbiorowym.

na kulawy sztych

na ukos z przodu

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny (Ursus arctos L.)

jedyny występujący w Polsce gatunek z rodziny niedźwiedzi. Ciężar ciała 100-300 kg. Zamieszkuje większe kompleksy lasów. Podczas zimy w wyścielanej gawrze zapada w sen. W niej też samica (...)

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

nakładanie poroża

wykształcanie poroża.