Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niedostęp

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

Niedostęp to jedna z cech tropu jelenia, która występuje wtedy, gdy odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego. Oznacza to, że jelenie nie są w stanie poruszać się w linii prostej, a ich ruchy są bardziej skomplikowane i złożone. Jest to ważny czynnik, który może mieć wpływ na to, czy łowca będzie w stanie znaleźć i złapać swoją ofiarę.

Niedostęp jest czymś, co można łatwo rozpoznać po śladach na ziemi. Jeśli odciski badyli są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to, że jelenie poruszały się w bardziej skomplikowany sposób. Może to oznaczać, że jelenie były bardziej ostrożne lub też mogły one być bardziej zdenerwowane i przestraszone. W każdym razie niedostęp jest ważnym czynnikiem do rozważenia podczas polowania na jelenia.

Niedostęp może być również używany do określenia innych tropów zwierząt. Na przykład jeśli odciski dzikich zwierząt są blisko siebie, ale nie dotykają się, oznacza to również niedostęp. Jest to ważne dla myśliwych do określenia czy dana ofiara może być łatwo upolowana czy też nie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niedostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

niedostęp

cecha tropu jelenia: odcisk zadniego badyla nie dosięga odcisku badyla przedniego.

niedolisek

młody niedojrzały lis (w wieku do 6 miesięcy).

nora

podziemna kryjówka i miejsce rozmnażania, wykopywana przez lisy, borsuki, jenoty, króliki. Nora jest często bardzo rozgałęziona i posiada kilka otworów (okien) wejściowych. Miejsce (...)

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

nodia

syberyjski sposób zakładania ogniska pozwalającego na nocleg przy nim ze względu na długotrwałe, spokojne palenie się specjalnie ułożonego drewna.

nabijacz

dawniej pomocnik myśliwego, nabijający mu broń zamienną.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

nielot

młody ptak jeszcze nielotny lub ptak dorosły w okresie pierzenia się.

na sztych

na wprost z przodu, przodem