Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ubranie

ubranie

ubarwienie ptaków.

Ubarwienie ptaków, zwane także upierzeniem, odnosi się do kolorów i wzorów piór na ciele ptaków. Jest wynikiem adaptacji do środowiska naturalnego oraz może być efektem selekcji naturalnej. Ubarwienie ptaków może również mieć podłoże genetyczne. Obejmuje różnorodne odcienie, od szarości i brązów po intensywne kolory takie jak czerwień, żółcień czy fiolet. W zależności od gatunku oraz środowiska życia, ubarwienie ptaków może ulegać znaczącym zmianom.

Ubarwienie pełni kilka istotnych funkcji dla ptaków. Przede wszystkim, stanowi ważny element ochrony poprzez umożliwianie im kamuflażu oraz chroniąc przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami. Dodatkowo, różnorodność w ubarwieniu pomaga w identyfikacji osobników tego samego gatunku oraz określeniu ich statusu społecznego.

Ornitolodzy oraz miłośnicy przyrody zwracają szczególną uwagę na badania dotyczące ubarwienia ptaków. Jest to obszar badań ornitologicznych oraz ekologicznych, który pozwala lepiej zrozumieć adaptacje gatunków do środowiska naturalnego oraz dynamikę populacji ptaków w różnych regionach geograficznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ubranie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

ubić

strzelić zwierzynę.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

udziec

udo zwierzyny grubej

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.