Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: uszy

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

Uszy to dwa czuby z piór, wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym. Stanowią one charakterystyczny element wyglądu ptaka, który służy do oznaczania samca bataliona i wyróżniania go spośród innych ptaków. Uszy składają się z dwóch piór o kształcie trójkąta, zazwyczaj białych lub szarych. Samce batalionów często podnoszą uszy, aby pokazać swoje pióra godowe i przyciągnąć uwagę samic, co pomaga im rywalizować o partnerkę i zapewnić sobie większe szanse na rozmnażanie się.

Dodatkowo uszy pełnią funkcję ochronną, pomagając ptakowi uniknąć ataku drapieżników. Gdy batalion czuje się zagrożony, może podnieść uszy, ukrywając w ten sposób oczy i twarz przed potencjalnym drapieżnikiem. To zachowanie pozwala mu uniknąć ataku lub uciec bezpiecznie. Uszy stanowią więc istotny element zarówno w kontekście zachowań godowych jak i obronnych batalionów oraz przyczyniają się do ich sukcesu rozrodczego i przetrwania w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj uszy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.

ubić

strzelić zwierzynę.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.