Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: uszy

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

Uszy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu samca bataliona. Są one wyraźnie widoczne, gdy ptak jest w okresie godowym. Uszy składają się z dwóch piór, które wyrastają z tyłu głowy ptaka. Mają one kształt trójkąta i są zazwyczaj białe lub szare.

Uszy służą do oznaczania samca bataliona i wyróżniania go spośród innych ptaków. Samce mają tendencję do podnoszenia uszu, aby pokazać swoje pióra godowe i przyciągnąć uwagę samic. W ten sposób samce mogą rywalizować o samice i zapewnić sobie większe szanse na rozmnażanie się.

Uszy służą również do ochrony ptaka przed drapieżnikami. Gdy ptak czuje się zagrożony, może podnieść uszy, aby ukryć swoje oczy i twarz przed drapieżnikiem. To pozwala mu uniknąć ataku lub uciec od niego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj uszy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ubić

strzelić zwierzynę.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

usmoł

stary dzik o sukni oblepionej żywicą.

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.